POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/270/190/2005/SK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.10.2005, sygn. 1473/WV/443/270/190/2005/SK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami), po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 15 lipca 2005r. (data wpływu do urzędu ), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 2, art. 7 i art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe w części dotyczącej nieodpłatnego przekazania działek będących w użytkowaniu wieczystym, w pozostałej części jest prawidłowe.

Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny fest następujący:Spółka posiada Bazę Surowcową zlokalizowaną we wsi M. . Na jej terenie zlokalizowane są zbiorniki, w których przechowywana jest ropa naftowa oraz budynki biurowe i warsztaty. Wiele lat temu Spółka nabyła również grunty znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie bazy. W wyniku porozumień z samorządem lokalnym w 2005r. Spółka zgodziła się przekazać nieodpłatnie na rzecz gminy Słupno 4 działki znajdujące się w okolicach bazy dla potrzeb mieszkańców. Jak wynika z rejestru, działki stanowią drogi i tereny zabudowy przemysłowej. Dwie z tych działek stanowią własność Spółki, a dwie są w użytkowaniu wieczystym. Na podstawie aktu notarialnego, w dniu 29 czerwca 2005r. Spółka dokonała darowizny tych działek, a gmina darowiznę przyjęła. Następnie Spółka wystawiła fakturę z tytułu nieodpłatnego przekazania działek gruntu na rzecz gminy ze stawką NP.

Pytania podatnika:Czy nieodpłatna dostawa gruntów po l maja 2004r. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w świetle przepisów ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami) i jaką stawkę podatku spółka powinna zastosować dla tej czynności?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:Zdaniem Spółki darowizna działek gruntu, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54 póz. 535 z 5 kwietnia 2004r.)? dlatego też wystawiając fakturę dla udokumentowania tej czynności spółka zastosowała stawkę NP. Stanowisko swoje opieramy na podstawie wykładni normy prawnej zawartej w z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizn - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części. Z tak sformułowanego warunku wynika, iż darowizna działek gruntu nie podlega opodatkowaniu w świetle ustawy z 11 marca 2004r., ponieważ w chwili nabycia grunt w ogóle nie podlegał podatkowi VAT. Podatnik nie miał więc prawa do obniżenia podatku naliczonego od ich nabycia.Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004r. określono, iż grunty są towarami, a ich sprzedaż co do zasady opodatkowana jest stawką 22 %. Ze zwolnienia z opodatkowania korzysta natomiast dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę na mocy art. 43 ust. l pkt 9 ustawy. Powyższe ogólne przepisy dotyczą naszym zdaniem czynności sprzedaży gruntów i nie jest przy tym istotne, kiedy grunt ten był zakupiony i czy w momencie zakupu podlegał, czy nie podlegał on opodatkowaniu.W naszym przypadku nie znajdują one zastosowania, ponieważ dla czynności darowizny gruntu ustawodawca przewidział przepis szczególny - art. 7 ust 2 pkt 2, w którym uzależnił opodatkowanie czynności dostawy od przysługującego podatnikowi prawa do obniżenia kwoty podatku należnego cx3 kwoty podatku naliczonego od tych czynności. PERN dokonywał zakupu działek gruntu, gdy nie były one opodatkowane podatkiem VAT. Stąd też na mocy tego szczególnego przepisu zastosowaliśmy stawkę NP na fakturze dokumentującej czynność darowizny.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów;
4)wewnątrz wspólnoto we nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.Natomiast zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. l pkt l rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Mając na uwadze powyższe uregulowania przekazanie przez Spółkę, na rzecz gminy, dwóch działek, które stanowią własność Spółki, przy zakupie których nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie wypełnia warunków art. 7 ust. 2 ustawy.Natomiast odnośnie działek będących w użytkowaniu wieczystym będziemy mieć do czynienia z przekazaniem prawa wieczystego użytkowania gruntu.Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym pośrednim pomiędzy prawem własności a prawami rzeczowymi ograniczonymi. Regulacje dotyczące tej instytucji znajdują się w art. 232-243 Kodeksu cywilnego. Użytkowanie wieczyste jest prawem na nieruchomości gruntowej i pozwala na korzystanie z gruntu w granicach określonych przez ustawy, zasady współżycia społecznego oraz umowę o oddaniu gruntu Skarbu Państwa lub gminy w użytkowanie wieczyste. Istotą tej formy użytkowania gruntów jest to, że właścicielem gruntu pozostaje gmina lub Skarb Państwa, natomiast budynki i urządzenia wzniesione na tym gruncie stają się własnością wieczystego użytkownika.

To samo dotyczy budynków i budowli, które użytkownik nabył przy zawarciu umowy o oddaniu gruntu w użytkowanie wieczyste. Własność budynków i urządzeń, która przysługuje użytkownikowi, jest prawem związanym z użytkowaniem wieczystym. Użytkowanie wieczyste jest prawem terminowym, ograniczonym czasowo. Ustawodawca ustalił minimalną i maksymalną długość trwania użytkowania. Maksymalny termin trwania użytkowania wynosi 99 lat, a minimalny 40 lat. Dla ustanowienia prawa wieczystego użytkowania konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego (co Spółka uczyniła), a następnie wpisanie tego prawa do księgi wieczystej. Użytkowanie wieczyste jest prawem zbywalnym, podlega dziedziczeniu oraz egzekucji. Użytkownik wieczysty uiszcza właścicielowi gruntu opłatę roczną przez cały czas trwania użytkowania.W świetle ustawy o VAT towarem jest grunt, ale tylko ten, który jest objęty prawem własności, co wynika z definicji gruntów zawartej w Kodeksie cywilnym. Czynności z nim związane będą traktowane jako dostawa towarów. Obrót natomiast gruntami objętymi prawem użytkowania wieczystego stanowi świadczenie usług, gdyż oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jako prawo na nieruchomości nie mieści się w ogóle w kategorii towaru.Należy jednocześnie zwrócić uwagę, iż zgodnie z art. 8 ust. l pkt l ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. l pkt l, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, póz. 970 z późniejszymi zmianami) opodatkowanie zbycia prawa użytkowania wieczystego uregulowane jest następująco:

- w § 8 ust. l pkt 4 - zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntów przeznaczonych na celerolnicze korzysta ze zwolnienia od VAT,- w § 8 ust. l pkt 12 - zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawybudynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli,jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawkąpodatku w wysokości 0% także korzysta ze zwolnienia z VAT.
Na podstawie § 5 ust. 7 rozporządzenia, obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są opodatkowane stawką 7%.

W pozostałych przypadkach ma zastosowanie stawka podstawowa 22%, zgodnie z art.41 ust. l ustawy o podatku od towarów i usług.Z powyższego wynika, że podmiot, który dokonuje zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu, obowiązany jest opodatkować tę czynność podatkiem VAT. Z rejestru wynika, że działki te stanowią drogi i tereny zabudowy przemysłowej, w związku z tym w przypadku zbycia prawa wieczystego użytkowania tych działek należy zastosować stawkę podstawową 22%.
Ze stanu faktycznego wynika, że Spółka dokonała zbycia nieodpłatnie prawa wieczystego użytkowania gruntów, będących własnością Skarbu Państwa, na rzecz gminy. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.Reasumując, zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, przekazanie nieodpłatnie, gminie, prawa wieczystego użytkowania dwóch działek, będących własnością Skarbu Państwa, jako nieodpłatne świadczenie usług, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 22%, gdy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od opłat związanych z tymi usługami w całości lub w części.

Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanuprawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe iorgany kontroli skarbowej - do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie,wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-iu dni, licząc oddaty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej).

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu