POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/230/154/2005/SK

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.09.2005, sygn. 1473/WV/443/230/154/2005/SK, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § l i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(jednolity tekst Dz. U. Z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku , z dnia 17 czerwca 2005r. (data wpływu do urzędu), żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 7 ust. l pkt 5 i art. 43 ust. l pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, podane we wniosku, jest prawidłowe.

UzasadnieniePodany we wniosku stan faktyczny jest następujący:Podatnik zamierza sprzedać prawo własnościowe do lokalu spółdzielczego, które nabył od spółdzielni mieszkaniowej w roku 1995. Nabycie w/w nie było obciążone VAT-em. Jako właściciel czynsz podatnik reguluje bezpośrednio spółdzielni, a potem obciąża lokatora.

Pytanie Podatnika:Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego winna być obciążonapodatkiem VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego.Nie. Art. 7 ust. l pkt 5 określa, że dostawą to warów jest również ustanowienie odrębnejwłasności lokalu. W ust. l art. 7 zaznaczono ?w tym również", a więc jest to katalog otwarty, a logiczna interpretacja wskazuje, że odnosi się to do sprzedaży prawa do własności lokalu jako takiego, a więc także na rynku wtórnym.Kwalifikacja art. 7 ust. l pkt 5 pozwala na stwierdzenie, że transakcja nasza dotyczy dostawy towaru, a więc konsekwencją tego i statusu z pochodzenia tego prawa byłoby zastosowanie art. 43 ust. l pkt 2, a więc zwolnienie z podatku VAT. Takie stanowisko wydaje się zajmować Zubrzycki w ?Leksykonie VAT 2005", który podkreśla, że dotyczy to również rynku wtórnego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art. 7 ust. l pkt. 5 ustawy z dnia l l marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, póz. 535 z późniejszymi zmianami) przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. l pkt l, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.Jak z powyższego wynika, ustanowienie spółdzielczego prawa do lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.Jednocześnie w myśl art. 43 ust. l pkt 10 w/w ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektówbudownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które maj ą byćzasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, zwolnienie nie dotyczy części budynkówprzeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.Obiektami budownictwa mieszkaniowego według definicji zawartej w art. 2 pkt 12 w/w ustawy sąbudynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PolskiejKlasyfikacjiObiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóchmieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie:budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie,rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.Pierwszym zasiedleniem jest natomiast wydanie pierwszemu użytkownikowi obiektówbudownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynnościpodlegających opodatkowaniu (art. 2 pkt 14 w/w ustawy).

Z powyższych unormowań wynika, iż ze zwolnienia od podatku korzysta dostawa obiektówbudownictwa mieszkaniowego na tzw. rynku wtórnym (lokali zasiedlonych) w tym równieżobjętych spółdzielczymi prawami do lokali mieszkalnych, lecz tylko na cele mieszkaniowe,ponieważ zwolnienie to nie obejmuje części budynków przeznaczonych na cele inne niżmieszkaniowe.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż lokal, który Podatnik zamierza sprzedać, jest zasiedlony, wobec czego nie mamy tu do czynienia z pierwszym zasiedleniem w rozumieniu art. 2 pkt 14 w/w ustawy.Zatem, sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu wcześniej już zasiedlonego i przeznaczonego na cele mieszkaniowe jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. l pkt 10 w/w ustawy.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu