Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r, poz. 60 z późn... - Interpretacja - 1417/VAT/443/1070/05/AT

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.09.2005, sygn. 1417/VAT/443/1070/05/AT, Urząd Skarbowy w Otwocku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r, poz. 60 z późn. zm.) w związku z Pani wystąpieniem z dnia 15.07.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących opodatkowania prowizji za wykonywane usługi na rzecz Totalizatora Sportowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że stanowisko Pani zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach swojej działalności wykonuje Pani na rzecz Totalizatora Sportowego usługi polegające na: #10132; stałym zawieraniu umów sprzedaży zakładów w imieniu i na rachunek Spółki;#10132; stałym zawieraniu umów sprzedaży losów loterii pieniężnych we własnym imieniu i na rachunek Spółki.Zawarte w Pani wniosku pytanie dotyczy: czy wyżej wymienione usługi agencyjne na rzecz Totalizatora Sportowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 z 2004 r, poz. 535 z późn. zm.) stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Kraju.Zgodnie z art. 6 pkt 3 przepisów ww. ustawy nie stosuje się do działalności w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, podlegającej opodatkowaniu podatkiem od gier na zasadach określonych w odrębnej ustawie.Wyłączenie to dotyczy jednak tylko tej działalności, która jest objęta podatkiem od gier.

Pośredniczenie w czynnościach związanych ze sprzedażą gier liczbowych i loterii pieniężnych nie podlega podatkowi od gier, więc nie korzysta z tego wyłączenia. W związku z tym wynagrodzenie prowizyjne z tytułu sprzedaży gier liczbowych, loterii pieniężnych i zakładów wzajemnych jest objęte podatkiem od towarów i usług.

Do dnia 31 maja 2005 r. ww. usługi zaliczane do grupowania PKWiU 92.71 ?usługi związane z grami hazardowymi i organizowaniem zakładów? korzystały ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy.

W wyniku nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zmieniła się treść objaśnień do załącznika, który obecnie brzmi ?Dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług? - art. 1 poz. 38 lit. c Dz. U. Nr 90 poz. 756 z 2005 r.

W związku z powyższym usługi pośrednictwa przy sprzedaży gier liczbowych i loterii pieniężnych na rzecz Totalizatora Sportowego czy też zakładów wzajemnych od 1 czerwca 2005 r. nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego. Świadczone są bowiem w ramach działalności gospodarczej, która ma za cel systematyczne dążenie do osiągania zysków. Wobec czego usługi te są opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana wyłącznie dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania podatnika o takiej zmianie.

Urząd Skarbowy w Otwocku