Temat interpretacji
Na podstawie art. 216, 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U.z 2005 r Nr 8, poz. 60) w związku z wystąpieniem z dnia 04 kwietnia 2005 r. uzupełnionym w dniu 17 czerwca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 21 czerwca 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej opodatkowania w podatku od towarów i usług wkładów budowlanych oraz niedopłat powstałych w związku z nowym rozliczeniem kosztów budowy, wniesionych przez członków spółdzielni przed 1 maja 2004 r., oraz po 1 maja 2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku za prawidłowe w części dotyczącej:#10146; nie opodatkowania wkładów budowlanych dokonanych przed 1 maja 2004 r.,#10146; nie opodatkowania niedopłat do wkładów budowlanych, dokonanych po 1 maja 2004 r., za lokale, których zgodnie z ustawą o VAT dostawa nastąpiła przed 1 maja 2004 r., #10146; prawa odliczenia podatku naliczonego w przypadku inwestycji realizowanej po 1 maja 2004 r.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia rozpoczęła budowę 56-cio lokalowego budynku w dniu 9 marca 2001 r. natomiast jego odbiór od wykonawców nastąpił 3 marca 2003 r. Źródłem finansowania tej inwestycji były wkłady budowlane członków, wnoszone ratalnie w latach 2001 ? 2003. Dla niektórych członków spółdzielni zastosowano ?bonifikaty? poprzez zastosowanie różnej ceny za metr powierzchni ? niezgodny z przepisami prawa spółdzielczego. Rada Nadzorcza uchwałą z dnia 29 marca 2004 r. zatwierdziła nowe rozliczenie kosztów budowy. W wyniku rozliczenia powstały nadpłaty i niedopłaty. Część z tych lokali miała ustanowione prawa własności przed 1 maja część po 1 maja 2004 r. Drugą inwestycję rozpoczęto w maju 2002 roku, odbiór całkowity nastąpił w lipcu 2004 roku. Źródłem finansowania tej inwestycji były wkłady budowlane członków, wnoszone ratalnie w latach 2002-2003. W dniu 30 sierpnia 2004 r. dokonano końcowego rozliczenia kosztów budowy, w wyniku którego powstały nadpłaty i niedopłaty (zastosowano bonifikaty). Dla jednego lokalu Spółdzielnia ustanowiła prawo własności w lipcu 2003 r. dla pozostałych po 1 maja 2004 r. Trzecią inwestycję rozpoczęto w czerwcu 2004 r. po wejściu w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług.
Spółdzielnia realizując w/w inwestycje zobowiązana jest wykonać infrastrukturę. Pierwotnie koszt infrastruktury był wliczony w koszt jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej lokali. W dniu 29 marca 2004 r. uchwałą Nr 8/04 Spółdzielnia wyodrębniła infrastrukturę jako odrębne zadanie inwestycyjne. Nadpłaty powstałe z końcowego rozliczenia dwóch pierwszych inwestycji zostały przeksięgowane na infrastrukturę.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 obowiązującej od 1 maj 2004 roku ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Towarem jak wynika z art. 2 pkt 6 z w/w ustawy są (...) budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) a także grunty. Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:#10146; ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego,#10146; ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,#10146; przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także#10146; ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz#10146; przeniesienie na rzecz członka spółdzielniwłasności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy jest obrót (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu ? art. 29 ust. 5.W art. 43 ust. 1 pkt 10 postanowiono, że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Wobec powyższego dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego realizowana na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem, w tym również w formie stanowienia i przenoszenia spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z tym że do 31 grudnia 2007 r. na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. B ustawy o VAT dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych korzysta z opodatkowania według stawki 7 %.
Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu powyższych czynności powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych. W myśl art. 29 ust. 6 ustawy w przypadku czynności o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt. 10, jako kwotę należną, będącą podstawą opodatkowania (obrotem), przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do podstawy opodatkowania (art. 29 ust. 7) wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestnictwa członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy zgodnie z postanowieniami statutu (powiększaną one podstawę opodatkowania podatkiem).
W przepisach przejściowych ustawy w art. 153 określono, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w art. 29 ust. 6 i 7 ustawy oraz części tych wkładów i opłat, wniesionych przed dniem 1 maja 2004 roku. Zatem w świetle przytoczonych przepisów wkłady budowlane i opłaty wniesione przed 1 maja 2004 roku nie podlegają opodatkowaniu. W związku z powyższym opodatkowaniu wg stawki 7 % (zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) podlegają jedynie wkłady i opłaty czynione przez członków spółdzielni po 1 maja 2004 roku. Obowiązek podatkowy powstaje tylko w tej części kwoty, która została uiszczona po 1 maja 2004 r. Na fakturze należy wykazać tylko tę część wkładów budowlanych i opłat wnoszonych po 1 maja 2004 r.
Od 1 maja 2004 r. zgodnie z art. 146 ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowymi i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów i obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
W zakresie wydatków poniesionych po 30 kwietnia 2004 r. zastosowanie będzie miał art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z art. 90 ustawy.
Postanowieniem z dnia 5 lipca 2005 r. (skutecznie doręczonym 18 lipca 2005 r.) zgodnie z art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) termin zakończenia sprawy przedłużono do 4 miesięcy.W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.