POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-154/05/IS

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2005, sygn. 1472/RPP1/443-154/05/IS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 19.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym 28.02.2005 r., Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w części dotyczącej kosztów transportu z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarówuznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik nabywa suwnice od kontrahenta niemieckiego. Dostawca niemiecki wystawił fakturę za sprzedaż suwnicy 22 lipca, Podatnik otrzymał ją wraz z towarem 10 sierpnia. Dnia 14 września dostawca niemiecki wystawił fakturę za koszty transportu (za kwartał) związane z dostawą suwnic. Zdaniem Wnioskodawcy "obowiązek podatkowy za koszty transportu powstaje 14 września zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług".

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, co następuje:

Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) o podatku od towarów i usług (dalej ustawa) obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, jednakże gdy przed tym terminem, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę to - zgodnie z ust. 6 art. 20 ustawy - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W wyżej wspomnianej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał zatem w lipcu.

Stosownie do art. 31 ust. 1 ustawy podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Na podstawie pkt 2 ust. 2 art. 31 ustawy do podstawy opodatkowania dolicza się również wydatki dodatkowe, takie m. in. jak koszty transportu, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Koszty transportu, którymi Wnioskodawca został obciążony przez dostawcę niemieckiego powinny zatem zostać uwzględnione w podstawie opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w miesiącu lipcu.

W związku z powyższym w sytuacji, w której Spółka dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i została obciążona przez dostawcę towarów kosztami transportu, zastosowanie znajdzie wyżej przytoczony przepis, a więc podstawa opodatkowania powinna zostać powiększona o koszty transportu w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W związku z otrzymaniem faktury za koszty transportu we wrześniu Podatnik powinien wystawić wewnętrzną fakturę korygującą oraz złożyć korektę deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu uprzejmie informuje, iż interpretacja dokonana została dla konkretnego stanu faktycznego zawartego we wniosku oraz w oparciu o przepisy prawa obowiązujące w dniu jej udzielenia. W związku z powyższym każda zmiana elementów stanu faktycznego może spowodować również zmiany w zakresie praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów.

Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie