Temat interpretacji
Zgodnie z art.27 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce gdzie świadczący posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzonej działalności, którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności: w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania z zastrzeżeniem ust.2-6 i art.28. Zgodnie z art.27 ust.3 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535) w przypadku gdy usługi o których mowa w ust.4, świadczone są na rzecz:1) osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub; 2) podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Zgodnie z art.27 ust.4 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz.535), przepis ust.3 stosuje się do usług wynajmu dzierżawy lub innych o podobnym charakterze, których przedmiotem są rzeczy ruchome, z wyjątkiem środków transportu
Jak wynika z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego w ww. wniosku podatnik który jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług nabywa usługę leasingu operacyjnego od kontrahenta mającego siedzibę na terenie Wspólnoty Europejskiej (Niemcy). Finansujący dokumentując przedmiotową transakcją wystawił fakturę w której opodatkował ww. czynność odpowiednim podatkiem od wartości dodanej.
Tutejszy organ podatkowy informuje, że zgodnie z art.27 ust.3 i ust.4 pkt 6 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. usługi wynajmu, dzierżawy i inne usługi o podobnym charakterze w tym także usługi leasingu których przedmiotem są rzeczy ruchome (z wyjątkiem środków transportu) w przypadku świadczenia na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.Naczelnik tutejszego organu wyjaśnia, że powyższa zasada nie będzie miała zastosowania w przypadkach gdy przedmiotem usług wynajmu, dzierżawy leasingu etc. będą środki transportu. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - art.27 ust.1 cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług leasing środków transportu będzie opodatkowany w miejscu gdzie świadczący usługę (w opisywanym przypadku kontrahent zagraniczny) posiada siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego świadczy przedmiotowe usługi. Zatem w przedmiotowym przypadku usługa leasingu świadczona przez finansującego będzie podlegała opodatkowaniu w Niemczech według ogólnej reguły miejsca opodatkowania usług wyrażonej art.27 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. Powyższa reguła nie miałaby zastosowania w sytuacjach gdyby leasingodawca posiadał na terenie Polski stałe miejsce prowadzenia działalności np. zakład lub oddział.