- Interpretacja - US-VII-443/22/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.07.2004, sygn. US-VII-443/22/04, Urząd Skarbowy w Jarosławiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie przepisów art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek spółki z dnia 4.06.2004 r. uzupełniony pismem z dnia 15.07.2004 r. o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii stawki podatku od towarów i usług dla wykonywanych usług konserwacji dzieł sztuki, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu uprzejmie wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, ze spółka prowadzi działalność w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki, usług plastycznych i pozłotnictwa przy obiektach zabytkowych (ołtarze, ambony, chrzcielnice, rzeźby, obrazy na płótnie i drewnie, a także polichromii ściennych). Spółka ustaliła symbol klasyfikacji wykonywanych usług: wg PKWiU wykonywane usługi sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 92.31.22.00. Według przedstawionego przez spółkę stanowiska usługi konserwacji i restauracji dzieł sztuki zwolnione są od podatku od towarów i usług jako usługi w zakresie konserwacji zabytków.

Zgodnie z ar. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 załącznika nr 4 jako zwolnione z podatku wymienione zostały usługi w związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane rekreacją i sportem z wyłączeniem usług enumeratywnie wymienionych w punktach od 1 do 8. W punkcie 4 wyłączeń wymieniono wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2). Ustawodawca nie wskazał jednak wyłączenia w zakresie konserwacji dzieł sztuki, wobec powyższego usługi w zakresie konserwacji i restauracji dzieł sztuki zwolnione są z podatku od towarów i usług.

Niniejsza informacja obowiązuje do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do sytuacji faktycznej.

Urząd Skarbowy w Jarosławiu