Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia ... - Interpretacja - PP-2-443/119/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 26.11.2004, sygn. PP-2-443/119/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 21.10.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 26.10.2004 r.) w sprawie dotyczącej prawidłowego interpretowania przez Spółkę art. 27 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dla celów określenia czy koszty obsługi pożyczki (odsetki) udzielonej przez podmiot zagraniczny nie będący instytucją finansową oraz prowizji płaconej z tytułu udzielenia przez ten podmiot poręczenia kredytu zaciągniętego w banku w Polsce podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług informuję:

Zgodnie z treścią art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Natomiast zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 4 cyt. ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepisu tego nie stosuje się w przypadku usług i towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju z wyłączeniem usług określonych w art. 27 ust. 3 dla których podatnikiem zawsze jest usługobiorca.
Zgodnie bowiem z dyspozycją art. 27 ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 4 w przypadku usług finansowych, które są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę miejscem świadczenia i opodatkowania tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę. W myśl art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy usługi wymienione w załączniku nr 4 zwolnione są od podatku VAT. Pod pozycją 3 tego załącznika znajdują się usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym (PKWiU 65.22). Import tych usług z uwagi na to, że miejscem ich świadczenia jest terytorium Polski również korzysta ze zwolnienia od opodatkowania tym podatkiem. Ich wartość należy wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycjach 32 i 33, które dotyczą transakcji importu usług. Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 9 cyt. ustawy przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca o którym mowa w art. 17 ust.1 pkt 4. Zgodnie z zasadami określonymi w art. 90 cyt. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności , w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jednakże w przypadku gdy usługi wymienione w zał. Nr 4 do ustawy pod pozycją 3 (usługi pośrednictwa finansowego) dokonywane są sporadycznie nie uwzględnia się ich przy wyliczaniu proporcji (udziału) o którym mowa w art. 90 ust. 3 cyt. ustawy.

Ponadto należy zwrócić uwagę, iż prawidłowe zaklasyfikowanie przedmiotowych usług zgodnie ze stanem rzeczywistym oraz ocena czy są one świadczone sporadycznie czy też nie należy do Podatnika.

Niniejszej informacji udzielono według stanu prawnego na dzień 26.11.2004 r.

Lubelski Urząd Skarbowy