Firma zajmuje się handlem bramami garażowymi oraz wykonuje usługi montażu w/w bram w budynkach garażowych wolnostojących oraz w garażach znajdujących ... - Interpretacja - ZP/443-64/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.11.2004, sygn. ZP/443-64/04, Urząd Skarbowy w Kępnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Firma zajmuje się handlem bramami garażowymi oraz wykonuje usługi montażu w/w bram w budynkach garażowych wolnostojących oraz w garażach znajdujących się w bryle budynku mieszkalnego.

Zgodnie z art.146 ust.1 pkt 2 lit.a) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz.535) w okresie od 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% między innymi w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast w myśl art.41 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż bram garażowych (symbol PKWiU 28.12.10-30.50) i bram garażowych drewnianych (symbol PKWiU 20.30.11-59.80) oraz usługa montażu w/w bram w budynku garażowym wolnostojącym podlega opodatkowaniu według 22% stawki podatku.

Na podstawie art.5 ust.1 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a z kolei zgodnie z art.7 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Na podstawie art.8 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Zgodnie z art.29 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego.

W stanie faktycznym istotne jest czy przedmiotem transakcji jest sprzedaż towaru (stawka 22%) czy usług (stawka 7%), co winno znaleźć odzwierciedlenie w treści wystawionej faktury i wynikać z dokumentów (umów, dowodów magazynowych, kosztorysów itp.) na podstawie których je sporządzono. Należy zwrócić uwagę, że przepis § 12 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 97, poz. 971) umożliwia sprzedawcy określenie na fakturze również kwot podatku dotyczących wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze, ale do tego nie zobowiązuje. Powyższe nie dotyczy przypadku, kiedy sprzedawca bramy garażowej (producent, handlowiec) wystawił fakturę na jej montaż, a faktycznie tego montażu nie wykonał.

Na podstawie § 12 ust.7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Urząd Skarbowy w Kępnie