Stan faktyczny - Interpretacja - PI/005-2111/04/CIP/09

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.11.2004, sygn. PI/005-2111/04/CIP/09, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny

Urząd Gminy będący jednostką samorządu terytorialnego nie prowadzącą działalności gospodarczej realizować będzie program "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich". W ramach powyższego programu firma wyłoniona w przetargu nieograniczonym wykonywać będzie utwardzenie na trwałe poboczy drogowych, placu i pobocza przy kościele zabytkowym oraz budowę boisk sportowych w parku miejskim.

Ocena prawna stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 stanowiącego, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednocześnie zgodnie z art. 88 ust. 3 pkt. 2 przepis ust. 1 pkt. 2 w/w ustawy nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Natomiast przepis art. 15 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż

nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz przytoczony stan faktyczny stwierdzić należy, iż Urząd Gminy nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, związanych z realizacją programu "Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego" w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich" ponieważ z przytoczonego stanu faktycznego wynika, że zakupy te nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną Urzędu Gminy.

Natomiast tylko w przypadku gdyby realizowane inwestycje służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług przez Urząd Gminy, który będzie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, podatek naliczony z tytułu poniesionych nakładów podlegać będzie odliczeniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.

Izba Skarbowa w Gdańsku