Temat interpretacji
Od 1 maja 2004 r. stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535) obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Zgodnie z ust. 4 tego artykułu obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
W przypadku wypłaty bonusu bezwarunkowego pomiędzy Spółką a dostawcą, pomimo uregulowania umownego, nie zachodzi relacja zobowiązaniowa. Bonus jest przyznawany niezależnie od spełnienia jakichkolwiek warunków, zatem sytuacja ta nosi znamiona obniżenia kwoty należnej z tytułu sprzedaży, tym bardziej, że można je przypisać konkretnym dostawom. Tym samym taka premia pieniężna pełni funkcje rabatu. Zatem do wypłacanych bezwarunkowych bonusów ma zastosowanie art. 29 ust. 4 ustawy o VAT. Udokumentowanie w/w czynności winno nastąpić zgodnie z § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97, poz. 971).