W odpowiedzi na pismo z dnia 21.09.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając w op... - Interpretacja - US.III-443/71/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. US.III-443/71/2004, Urząd Skarbowy w Stalowej Woli

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 21.09.2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając w oparciu o art. 14a § 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli informuje jak niżej:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

  • wykonywania robót budowlano-remontowo-montażowych, polegających na malowaniu, tynkowaniu pomieszczeń, montowaniu sufitów podwieszanych oraz wykonywaniu różnego rodzaju prac wykończeniowych z materiałów własnych,
  • budowy kominków grzewczych z materiałów własnych,
  • budowy saun z materiałów własnych,
  • budowy kominków ogrodowych.

Podatnik pyta, czy do ww. usług, wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego można zastosować art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), czyli 7-procentową stawkę podatku VAT oraz czy kominek ogrodowy należy do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, jeśli położony jest w obrębie działki budowlanej, na której znajduje się obiekt mieszkaniowy.

Odnosząc się do powyższego, tut. organ wyjaśnia, co następuje:

Jak wynika z zapisu art. 146 ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy o podatku VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę 7-procentową w odniesieniu między innymi do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosownie do zapisu art. 146 ust. 2 ustawy o podatku VAT, rozumie się roboty budowlane dotyczące zarówno inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej, jak i remontów budownictwa mieszkaniowego.

Od 1.05.2004 r. na materiały budowlane obowiązuje podstawowa stawka podatku VAT, o której mowa a art. 41 ust. 1 ww. ustawy, tj. stawka 22-procentowa.

Przytoczone wyżej regulacje ustawowe dotyczące opodatkowania materiałów budowlanych oraz usług budowlano-montażowych związanych z budownictwem mieszkaniowym wskazują, że dla opodatkowania usługi wraz z materiałami budowlanymi jako całości (z czym wiąże się również zastosowanie jednolitej - obniżonej stawki podatku VAT) istotne znaczenie ma zakres prowadzonej przez podatnika działalności wynikający z zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz przedmiot umowy zawartej z inwestorem. Jeżeli działalność gospodarcza prowadzona przez podatnika polega między innymi na wykonywaniu działalności usługowej w zakresie robót budowlano-montażowych i jednocześnie z umowy zawartej z inwestorem wynika, że przedmiotem umowy jest wykonanie określonej usługi, to nie ma przeszkód do zastosowania 7-procentowej stawki podatkowej do całości tej usługi (bez względu na poszczególne elementy wchodzące w jej skład, tj. np. materiały). W takim jednak przypadku na fakturze nie należy dokonywać specyfikacji poszczególnych składników usług, a jedynie określić rodzaj tej usługi, rodzaj obiektu, z jakim jest ona związana oraz wysokość stawki podatkowej odnoszącej się do całości usługi.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż zarówno roboty budowlano-montażowe, jak również remonty związane z budownictwem mieszkaniowym, a także usługi w zakresie budowy kominków grzewczych i saun w obiektach budownictwa mieszkaniowego, podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 7 %.

Infrastruktura towarzysząca została z kolei zdefiniowana w art. 146 ust. 3 jako:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i mała architektura,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne,
    jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy - Prawo budowlane z dnia 7.07.1994 r. (Dz. U. Nr 106, poz. 1126 ze zm.), przez małą architekturę należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:

  1. kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
  2. posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
  3. użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

W związku z wyżej cytowanymi przepisami kominek ogrodowy położony w obrębie działki budowlanej, na której znajduje się obiekt mieszkaniowy, zalicza się do małej architektury, a co za tym idzie - do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu.

W związku z powyższym usługi wymienione przez podatnika w zapytaniu, będą podlegały opodatkowaniu stawką w wysokości 7 %.

Reasumując, przedstawione w zapytaniu stanowisko podatnika jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Stalowej Woli