Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.216 § 1 w związku z art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08. 1997r. Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w dnia 14.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej momentu odliczenia podatku naliczonego VAT wynikającego z dokumentu SAD otrzymanego w kwietniu 2004r. a towar został zwolniony z dozoru celnego w kwietniu 2005r. jest nieprawidłowe .
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 14.09.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego .
Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika , płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym . W myśl art.. 14 § 4 cytowanej ustawy , udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego , o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia , na które przysługuje zażalenie.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku :
Podatnik jest importerem towarów z .......... , z których 2002 roku sprowadził partię towaru objętą procedurą składu celnego. W ciągu dwóch lat towar systematycznie zwalniany był ze składu celnego po wcześniejszym objęciu go procedurą dopuszczenia do obrotu ( tzw. wyprowadzenie ze składu celnego ). Ostatnie dopuszczenie do obrotu miało miejsce pod koniec kwietnia 2004r. W tym miesiącu podatnik otrzymał dokument celny SAD dopuszczający w dniu 28.04.2004r. towar do obrotu. Jednocześnie na dokumencie celnym SAD Urząd Celny naniósł adnotację, iż " towar do chwili uiszczenia należności wynikających z długu celnego pozostaje pod dozorem celnym ". Towar pozostał na składzie celnym do momentu zapłaty należności celno - podatkowych. Zapłata cła i podatku VAT importowego następowała w trakcie 2004r.oraz 2005r. Ostatecznie po zapłacie należności towar został wydany ze składu celnego w kwietniu 2005r .
Zdaniem podatnika może on obniżyć podatek VAT wynikający z dokumentu importowego SAD na podstawie art.86 ust.12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 , poz.535 z późn. zm.) w miesiącu odbioru towaru ze składu celnego , tj. w kwietniu 2005 roku.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie , po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.
W opisanej sprawie dla rozstrzygnięcia kwestii momentu odliczenia podatku naliczonego VAT zawartego w dokumencie celnym SAD ,gdy dopuszczenie towaru do obrotu było w dniu 28.04.2004r. a zwolnienie towaru z dozoru celnego nastąpiło w dniu 26.04.2005r. należy zważyć że mamy doczynienia z dwoma ustawami VAT : ustawą z dnia 08 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U.Nr 11, poz.50 ze zm. ) obowiązującą do dnia 30 kwietnia 2004r. oraz ustawą z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm. ), która weszła w życie od dnia 01 maja 2004r.
Stosownie do art.19 ustawy z dnia 08 stycznia1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ) obowiązującej do 30.04.2004r., podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną ( ust.1 ), tj. sumę kwot podatku określoną w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust.2, a w przypadku importu- sumę kwot podatku wynikającą z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji , o których mowa w art.11b ( ust.2) . Obniżenie kwoty podatku należnego o której mowa w ust.1 o podatek naliczony następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny ( ust.3 ). Jednocześnie zgodnie z art. 19 ust.3a ustawy obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony, nie może nastąpić wcześniej niż w miesiącu otrzymania przez nabywcę towaru lub wykonania usługi. Z regulacji tych wynika, że jeżeli podatnik nie otrzymał towaru w okresie rozliczeniowym określonym w art.19 ust.3 ustawy ( w miesiącu otrzymania faktury albo dokumentu celnego oraz w miesiącu następnym ), nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu.Pojęcie " otrzymanie nie jest zdefiniowane ani w ustawie o VAT , ani w innych ustawach podatkowych, wobec czego przy interpretacji powołanego przepisu należy odnieść się do znaczenia nadanego temu słowu w potocznym języku polskim, w którym "otrzymać " znaczy stać się odbiorcą czegoś, dostać coś. Pojęcie to określa zatem niewątpliwie uzyskanie rzeczywistego, faktycznego władztwa nad rzeczą.
Od 01 maja 2004r. zaczęła obowiązywać nowa ustawa o VAT. Zgodnie z zapisem art.86 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm.) , podatnikowi o którym mowa w art.15 przysługuje - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust.4, art.120 ust. 17 i 19 oraz art.124. Kwotę podatku naliczonego , w myśl art. 86 ust.2 pkt.1 lit.a ustawy stanowi, z zastrzeżeniem ust.3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług i ust.2 pkt 2 w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Prawo do odliczenia może być spełnione w okresach czasu wskazanych w art.86 ust.10-13 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie realizacja tego prawa została ograniczona warunkami określonymi w przepisach art.88 i 90 ww. ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekt podatku naliczonego wynikającymi z art. 91 "nowej" ustawy .
Przepis art.86 ust.12 ustawy o podatku od towarów i usług, stanowi że w przypadku nabycia towarów i usług lub w przypadku komisanta - dostawy od komitenta towarów w ramach umowy komisu , kiedy podatnik otrzymuje fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi - prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony powstaje dopiero z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi. Powyższej zasady nie stosuje się do przypadków , gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art.19 ust.13 pkt1,2,4,7, 9-11 "nowej " ustawy. Przepis art.86 ust.12 ustawy - poza określonymi w nim wyjątkami - uzależnia zatem prawo odliczenia podatku naliczonego nie tylko od otrzymania faktury, lecz również od nabycia przez nabywcę praw do rozporządzania towarem jak właściciel. Przeniesieniu takiego prawa przez dostawcę towarzyszy jego nabycie przez nabywcę , przy czym nabycie prawa do rozporządzania nie może być utożsamiane z uzyskaniem władztwa fizycznego nad towarem, gdyż nie jest ono konieczne do rozporządzania towarem jak właściciel.
Tak więc w efekcie zmian wprowadzonych nową ustawą odmiennie została uregulowana zasada "otrzymania towaru" . Na gruncie nowej ustawy aby odliczyć podatek VAT z faktur i dokumentów celnych nie jest konieczne władztwo fizyczne nad towarem a jedynie nabycie przez nabywcę praw do rozporządzania towarem jak właściciel.
Zgodnie z zapisem art.86 ust.13 cytowanej nowej ustawy o VAT ,jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach , o których mowa w ust.10,11,12,16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres , w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Z opisanego stanu faktycznego w w/w piśmie uwzględniając zmianę ustawy o VAT wynika, że Podatnik może odliczyć podatek naliczony zawarty w przedmiotowym dokumencie SAD za miesiąc maj 2004r. poprzez złożenie deklaracji korygującej.
Ponadto tut. organ podatkowy informuje ,że zgodnie z art.81 Ordynacji podatkowej: jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy , płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację poprzez złożenie skorygowanej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty, .Uprawnienie to ulega zawieszeniu na czas trwania :postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej - w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Przysługuje nadal po zakończeniu : kontroli podatkowej , postępowania podatkowego - w zakresie nie objętym decyzją określającą wysokość
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oleśnie informuje, iż przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .