Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14A § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika, z dnia 27.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 04.10.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku od towarów i usług dla czynności związanych z obsługą statków oraz cystern
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik, w ramach prowadzonej działalności, zawarł umowę na świadczenie usług polegających na:
- przyjęciu ze statku, a następnie przechowywaniu przyjętego towaru w zbiornikach - traktowane jako jednorodna usługa;
- przemanipulowaniu (wydaniu) towarów przechowanych w zbiornikach na statki - zgodnie ze zleceniem właściciela towarów;
- przemanipulowaniu (wydaniu) towarów przechowanych w zbiornikach na cysterny kolejowe lub autocysterny;
- przemanipulowaniu (przejęciu) z cystern kolejowych do zbiorników towarów, które to towary, są własnością zlecającego usługę;
- przechowywaniu w zbiornikach towarów, których to towarów, właścicielem jest zlecający usługę przechowywania;
- przemanipulowaniu ze statków towarów bezpośrednio na cysterny kolejowe.
Przyjęcie lub wydanie towarów (produktów) następuje na zaworze końcowym rurociągu lądowego usytuowanego w porcie ze statku realizującego kontrakt. Wymienione czynności stanowią podstawę do oddzielnego fakturowania.
W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie wysokości opodatkowania ww. czynności.
Zdaniem Wnioskodawcy, dla zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług w zakresie usług świadczonych przez Podatnika, wymienionych w pozycjach a), b) oraz f) ma zastosowanie art. 83 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - dalej zwanej ustawą o VAT. W ocenie Wnioskodawcy wskazane usługi załadunku lub rozładunku towarów na statek lub ze statków, można zaliczyć do usług służących bezpośrednim potrzebom środków transportu morskiego i ich ładunkom, z uwzględnieniem tego, iż są to statki wymienione w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT oraz należą one do armatora morskiego zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 18 września 2001 r. Kodeks morski (Dz. U. Nr 138, poz. 1545 ze zm.).
Natomiast do usług świadczonych przez Podatnika, wymienionych w punktach c), d) oraz e) wniosku ma zastosowanie art. 41 ust. 13 ustawy o VAT i w konsekwencji podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT stawką w wysokości 22%.
Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tut. Organ stwierdza, co następuje:
Na podstawie przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, stosownie do przepisów art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych (art. 8 ust. 3 ustawy o VAT).
Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Ustawodawca dla pewnej kategorii usług przewidział jednak stawkę preferencyjną. Stosownie do zapisów art. 83 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług związanych z obsługą statków wymienionych w klasie PKWiU ex 35.11 należących do armatorów morskich, z wyjątkiem usług świadczonych na cele osobiste załogi.
W ocenie tut. Organu czynności świadczone przez Podatnika, a wymienione w punktach a), b) oraz f) stanu faktycznego, są usługami związanymi z obsługą statków. Jednakże prawo do zastosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług uzależnione jest od dodatkowych przesłanek, określonych w cytowanym przepisie art. 83 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT, mianowicie usługi te muszą być związane z określoną kategorią statków (klasa PKWiU ex 35.11) należących do armatorów morskich oraz nie mogą to być usługi świadczone na cele osobiste załogi.
Jednocześnie tut. Organ zauważa, iż stosownie do § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), stanowiącą załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.).
Podatnik, zgodnie z przepisem art. 83 ust. 2 ustawy o VAT, powinien posiadać stosowną dokumentację, ponieważ opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.
Pozostały zakres usług świadczonych przez Podatnika (wymieniony w punktach c)-e) stanu faktycznego), jak słusznie zauważył Wnioskodawca, nie będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług na podstawie przepisów art. 83 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT. Jak zauważono wcześniej, stosownie do zapisów art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podstawowa podatku od towarów i usług wynosi 22%. Z uwagi na wyżej cytowany przepis art. 8 ust. 3 ustawy o VAT nadmienić należy, iż zgodnie z przepisem art. 41 ust. 13 ustawy o VAT, (na który powołał się, w stosunku do świadczonych usług, Podatnik - jako podmiot będący bezpośrednim wykonawcą tych usług oraz zobligowany do ich sklasyfikowania) towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22 %, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę.
Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku wystąpienia trudności związanych z ustaleniem właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć dany wyrób lub usługę, zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do odpowiedniego organu statystycznego tj. Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź), który udzieli informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.