Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 11.10.2005r. - data stempla pocztowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania podatkiem od towarów i usług podpisanego porozumienia w myśl którego w zamian za korzystanie z namiotu Informacji Turystycznej w sezonie letnim 2004r., i 2005r. firma P... przekaże na własność Gminie komputer przenośny typu laptop.
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U Z A S A D N I E N I E
W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 11.10.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
W miesiącu wrześniu 2005r. zostało zawarte porozumienie pomiędzy Gminą Miasta ... a firmą P... Spółka z o.o w myśl którego firma ta w zamian za korzystanie z namiotu Informacji Turystycznej podatnika w sezonach letnich 2004r. i 2005r. przekaże gminie komputer przenośny typu laptop o wartości 5.367zł.
W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy od opisanego wyżej porozumienia powinien odprowadzić podatek od towarów i usług?
Podatnik stoi na stanowisku, iż od w.w transakcji należy odprowadzić podatek od towarów i usług, gdyż transakcja ta jest dla urzędu rekompensatą za bezumowne korzystanie z namiotu gminnej informacji turystycznej.
Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :
W myśl art. 8 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54, poz. 535 z 2004r. z późn. zm./ przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust.1 pkt. 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z porozumienia zawartego w dniu 15.09.2005r. pomiędzy Gminą Miasta ..., a P ... sp. z o.o z siedzibą w ... jednoznacznie wynika, że przedmiotem cytowanego porozumienia było świadczenie usługi w rozumieniu wyżej wymienionego art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. firma P... w sezonie letnim 2004r. i 2005r. korzystała z namiotu Informacji Turystycznej podatnika w celu sprzedaży biletów autobusowych.
Natomiast w zamian za korzystanie z namiotu Informacji Turystycznej w sezonach letnich 2004r. i 2005r. firma P... przekazała na własność Gminie komputer przenośny typu laptop.
Wobec powyższego świadczenie to miało charakter odpłatny, gdyż odpłatności za usługę nie należy tylko łączyć z wynagrodzeniem pieniężnym lecz wystarczy, aby daną czynność uznać za odpłatną, jeżeli jedna strona w zamian za swoje świadczenie usługi otrzymała lub ma otrzymać korzyść majątkową stanowiącą ekwiwalent tego świadczenia.
Natomiast zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług / Dz.U.Nr 54, poz. 535 z 2004r. z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej "podatkiem" podlegają :
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
- eksport towarów
- import towarów
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem zawartego porozumienia było świadczenie usługi, która miała charakter odpłatny.
Wobec powyższego w.w usługa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w myśl w/cyt. Art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.