POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/283/199/2005/GW

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. 1473/WV/443/283/199/2005/GW, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14 § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r, Nr 8, póz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 lipca 2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 8 i art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:


Na podstawie ustawy z dnia 04.03.1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 70, poz. 535 ze zm.). Spółka tworzy ZFŚS z corocznych odpisów podstawowych i jest administratorem środków tego funduszu. Zgodnie z regulaminem część środków Spółka przeznacza na pomoc pożyczek, które podlegaj ą oprocentowaniu.


Pytanie Podatnika.


Czy w deklaracji VAT-7 należy wykazywać odsetki od pożyczek z ZFŚS udzielanych pracownikomPKS?


Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego:


Zdaniem Podatnika należy udzielić odpowiedzi twierdzącej.Czynności polegające na udzielaniu pożyczek zaliczane są do usług pośrednictwa finansowego,które zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz pozycją 3 załącznika nr 4 ustawy objęte są zwolnieniem od podatkuod towarów i usług. W związku z tym odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS, będące kwotą należną z tytułu udzielonych pożyczek, a tym samym obrotem w rozumieniu art. 29 ust. 1 wspomnianej ustawy, należy wykazać w deklaracji VAT-7 jako dostawę towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, zwolnione od podatku.


Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawytowarów w rozumieniu art. 7. W stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2004r, w konsekwencji rozszerzenia definicji usługi dla celów podatku od towarów i usług zgodnie z treścią w/w art. 8 ust. 1, każde świadczenie dla celów podatku od towarów i usług, jest co do zasady albo dostawą towarów, albo świadczeniem usług; powyższemu podziałowi podlega zatem również działalność socjalna finansowana z funduszu.
Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 marca 1994r o ZFŚS (Dz. U. z 1996r. nr 70, póz. 335 ze zmianami), przez działalność socjalną rozumie się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku, działalności kulturowo-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej (rzeczowej i finansowej), a także zwrotneji bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wyraźnie definiuje funkcję pracodawcy jako podmiotu świadczącego usługę.Na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych składają się pieniądze pracowników. Jednak obracający tymi pieniędzmi pracodawca i pobierający odsetki od udzielonych pożyczek staje się podmiotem świadczącym usługi pośrednictwa finansowego, stanowiące odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym - PKWiU 65.22. jako wymienione w póz. 3, załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług zwolnione są z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy.Reasumując Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż udzielanie pracownikom oprocentowanych pożyczek pieniężnych ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jest kwalifikowane jako usługa pośrednictwa finansowego i jako wymienione w póz. 3, załącznika nr 4 do ustawy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, co jest równoznaczne z koniecznością wykazania tej czynności w deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7).

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu