P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - US40/VAT/I/2460/2005/ADB

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2005, sygn. US40/VAT/I/2460/2005/ADB, Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
1401/VR/4407/14-6/06/WD, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn.zm.), art.5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.1, art.8 ust.1, art.15 ust.1, art.15 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.12.2005r (wpłynęło 07.12.2005r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania czynności świadczonych na rzecz Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego zgodnie z zawartą umową cywilnoprawną - za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.12.2005r Strona złożyła wniosek znak ULC-BAB-233-AW/2005 z dnia 02.12.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Urząd ... będzie świadczyć usługi dla Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego na podstawie "umowy w sprawie świadczenia usług". Umowa ta wynika jednoznacznie z przepisów prawa międzynarodowego. Prezes Urzędu ... - jako narodowa władza lotnicza wspomagać będzie EASA (Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego) w realizacji zadań w zakresie certyfikacji, określonych w przepisach Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Realizacja umowy ma charakter dobrowolny i każdorazowo świadczenie usług na rzecz EASA wynikać będzie ze złożonego zamówienia lub szczegółowej umowy o świadczenie usług.
Zapytanie
Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym Urząd ... jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu czynności wykonywanych na mocy ww. umowy?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy - działalność Urzędu ... jako narodowej władzy lotniczej - podlega wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług ze względu na brak przymiotu podatnika w ramach tych czynności. Urząd działa bowiem na podstawie prawa publicznego i realizuje nałożone na niego w tym zakresie zadania publicznoprawne, nie prowadzi zatem działalności gospodarczej.Argumentem w sprawie jest także wprowadzenie zmian do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących stawki 0% na dostawy towarów i świadczenie usług na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich, co wiąże się z prawem do zwrotu podatku naliczonego.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania czynności świadczonych na rzecz Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego - za nieprawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art.7 ust.1 wyżej wymienionej ustawy przez dostawę towarów, o której mowa wyżej, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, zgodnie z art.8 ust.1 ww. ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o ile wykonywane są przez podatników tego podatku.
Na podstawie art.15 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W odniesieniu do organów władzy publicznej wyjaśnić należy, że nie uznaje się ich za podatników podatku od towarów i usług w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT).
Z powyższej definicji wynika więc, że organa oraz urzędy administracji publicznej wówczas działają w charakterze podatników, gdy:
-wykonują czynności inne niż te, które mieszczą się w ramach ich zadań,
-wykonują czynności mieszczące się w ramach ich zadań, ale czynią to na podstawie umów cywilnoprawnych.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stoi na stanowisku, że Urząd ... jako państwowa jednostka budżetowa, wykonująca z mocy prawa zadania zlecone przez Prezesa Urzędu ... (wykonywanie funkcji organu administracji lotniczej i nadzoru lotniczego, określonych w ustawie, oraz funkcji władzy lotniczej w rozumieniu umów i przepisów międzynarodowych, w tym związanych z regulacją rynku usług lotniczych), nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług, w myśl wyżej cytowanego przepisu art.15 ust.6 ustawy.
Natomiast wykonując usługi, które mieszczą się w zakresie wykonywanych z mocy prawa czynności, ale w oparciu o zawarte na nie umowy cywilnoprawne działa już jako podatnik i będzie podlegać ustawie o VAT.
Reasumując - Urząd ... - świadcząc usługi dla Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego - na podstawie zawartego porozumienia (umowy cywilnoprawnej) - jest podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie tych usług.
Na powyższe nie ma wpływu fakt, iż umowa ta wynika z przepisów prawa międzynarodowego. Decydujące znaczenie ma zawarcie umowy cywilnoprawnej, na mocy której usługi te będą świadczone.
W sprawie nie ma także znaczenia przepis § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 września 2005r zmieniającego rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że po § 7 b dodaje się § 7c w brzmieniu:§ 7 c ust.1 Obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich, do których ma zastosowanie Protokół w sprawie przywilejów i immunitetów Wspólnot Europejskich (Dz.U. z 2004r Nr 90 poz.864/4), zwanych dalej "instytucjami Wspólnot", posiadających siedzibę lub przedstawicielstwo na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju - do celów służbowych tych instytucji.Obniżenie stawki podatkowej do wysokości 0% nie ma bowiem wpływu na fakt, czy podmiot gospodarczy jest czy nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

P O U C Z E N I E

Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Wola w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
Do zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej o wartości 5 zł. W przypadku składania zażalenia wraz z załącznikami należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 0,50 zł do każdego załącznika.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola