POSTANOWIENIE Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednol... - Interpretacja - PP/443-140-1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. PP/443-140-1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika


POSTANOWIENIE
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późniejszymi zmianami ) , Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 27 lipca 2005r. w sprawie odprowadzania podatku VAT w przypadku wystawiania rachunków za prowadzenie biura - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE
Pismem z dnia 27.07.2005 r. Podatnik zwróciłi się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:
Podatnik ma zarejestrowaną działalność gospodarczą - prowadzi Biuro .........................................................i rozlicza sie na zasadach ogólnych w podatku dochodowym , nie jest płatnikiem podatku VAT . Za prowadzenie biura podatnik wystawia rachunek na podstawie otrzymanego przelewu . Wątpliwości podatnika dotyczą obowiązku odprowadzenia podatku VAT na podstawie wystawionych rachunków .

Zdaniem podatnika nie jest on obowiązany do odprowadzania podatku VAT . Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl art. 96 ust. 1 w powiązaniu z ust.4 cyt. ustawy , podmioty o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne z zastrzeżeniem ust. 3.Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego (..)

W myśl art. 106 ust.1 cyt ustawy o VAT, podatnicy o których mowa w art.15 są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. W przypadku gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, fakturę wystawia się wyłącznie na życzenie tej osoby.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje iż zgodnie z art. 113 ust. 9 podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art.5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku , jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy , w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży , kwoty określonej w ust.1 tj. kwoty 10.000 Euro

W myśl art. 113 ust. 5 ustawy, w przypadku gdy wartość sprzedaży u podatników zwolnionych podmiotowo, przekroczy kwotę 10.000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Podatnik w momencie utraty prawa do zwolnienia podmiotowego staje się automatycznie podatnikiem podatku VAT, co oznacza, że dotyczą go wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o VAT w zakresie rejestracji, prowadzenia ewidencji, sporządzania deklaracji i odprowadzania podatku VAT.

W związku z tym do czasu osiągnięcia obrotów powodujących utratę prawa do zwolnienia podmiotowego nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług nie jest pan obowiązany wystawiać faktury VAT i odprowadzać podatku VAT należnego. Zatem stanowisko wyrażone w piśmie jest prawidłowe .

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu