- Interpretacja - PP/443-35/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 25.08.2005, sygn. PP/443-35/05, Urząd Skarbowy w Iławie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Iławie działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 22.07.2005r. (wpływ do US 26.07.2005r.) uzupełniony pismem z dnia 05.08.2005r. (wpływ do US 08.08.2005r.) udziela pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach - stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Firmę - jest nieprawidłowe, co do stawki podatku VAT według której winna być opodatkowana opłata za przyłączenie do sieci ciepłowniczej, natomiast prawidłowe, co do stawki usługi za przyłączenie do tejże sieci.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Iławie działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) udziela pisemnej interpretacji na wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest zobowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a § 2).

Pismem z dnia 22.07.2005r. (uzupełnionym pismem z dnia 05.08.2005r.) spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatnika: Spółka zgodnie art. 7 ustawy z dnia 4 marca 2005r. - Prawo energetyczne (Dz. U. Nr 62 poz. 552) jest zobowiązana do zawierania umów o przyłączenie do sieci ciepłowniczej z podmiotami, o ile posiadają tytuł prawny do przyłączonego obiektu. Zgodnie z cyt. wyżej przepisem, Podatnik ma prawo do pobierania opłat z tego tytułu, na podstawie skalkulowanych w określony przepisami sposób stawek. Opłaty te są opłatami za czynność. Mają one bezpośredni związek z samym przyłączem, które można wybudować ze środków własnych (będzie ono wówczas własnością spółki) lub na zlecenie odbiorcy (będzie ono wówczas własnością odbiorcy). Wykonanie przyłącza podlegać będzie jednak odrębnemu rozliczeniu - na podstawie stosownej umowy.

Pytanie dotyczy kwestii: stawki podatku VAT na przyłączenie do sieci ciepłowniczej oraz opłat z nim związanych.

Stanowisko Podatnika: Zdaniem spółki, zarówno przyłączenie do sieci ciepłowniczej jak i opłaty za to przyłączenie należy traktować jako roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym, które zgodnie z art. 146 ustawy o VAT są do 31.12.2007r. opodatkowane stawką 7%.

Stanowisko organu podatkowego: W świetle przepisu art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późń. zm.) "Stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1".

Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ww. ustawy "W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do:

  1. dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do
  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą".

Z przepisu ust. 3 art. 146 ustawy o VAT wynika, iż "Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego".

W myśl art. 2 pkt 12 cyt. ustawy "Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;

Stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie również do budowy, remontów i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych,

    - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

    Stosownie do postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy "Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

    1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju".

    W świetle przepisu art. 8 ust. 1 tej ustawy "Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

    • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej
    • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
    • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa".

    Mając na uwadze powyższe regulacje prawne, tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko przedstawione przez spółkę dot. opodatkowania przyłączenia sieci ciepłowniczej, bowiem w przypadku gdy realizowana infrastruktura towarzysząca (siec ciepłownicza) ma związek wyłącznie z budynkami mieszkalnymi, to należały opodatkować ją zgodnie z obowiązującymi przepisami, według stawki 7%. Natomiast w przypadku, gdy roboty i usługi budowlano - remontowe wykonywane przez Spółkę będą związane zarówno z budownictwem mieszkaniowym jak i z budownictwem przemysłowym, to stawka w wysokości 7% będzie przysługiwała tylko w części związanej z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, dla pozostałej natomiast - w oparciu o przepis art. 41 ust. 1 przedmiotowej ustawy należy zastosować stawkę w wysokości 22%. Jednakże nie potwierdza stanowiska przedstawionego przez Podatnika dot. opłat za przyłączenie do sieci ciepłowniczej tzn. opłaty pobieranej za przyłączenie odbiorców do sieci ciepłowniczej. Zdaniem tutejszego organu podatkowego opłata stanowi świadczenie usług opodatkowanych wg stawki podstawowej tj. 22%. W powyższej sytuacji nie ma zastosowania powołany przez Spółkę art. 146 ustawy o VAT uprawniający do zastosowania preferencyjnej 7% stawki VAT, gdyż opłaty te nie mieszczą się w zakresie pojęciowym robót budowlano-montażowych, remontów bądź robót konserwacyjnych.

    Naczelnik Urzędu Skarbowego w Iławie informuje, że niniejsza interpretacja:

    • Dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania,
    • Nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej uchylenia.

    Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje zażalenie.

    Zażalenie zgodnie z przepisami art. 236 § 2, art. 220 i 223 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Iławie.

    Zażalenie winno zgodnie z przepisem art. 222 - Ordynacja podatkowa zawierać zarzuty przeciw postanowieniu określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

    Urząd Skarbowy w Iławie