P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-51/05/p/55/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.09.2005, sygn. PP/443-51/05/p/55/05, Urząd Skarbowy w Kole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 pkt 5, art., 19 ust. 13 pkt 10, art. 29 ust. 6, art. 86 ust. 1 oraz art. 153 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 02.08.2005 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 02.08.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w okresie od września 2003 roku do 15 sierpnia 2004 r. Spółdzielnia realizowała budynek mieszkalny 12-rodzinny przy udziale środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Wkład mieszkaniowy członków wynosił 30 % wartości nakładów poniesionych na inwestycję, pozostałe 70 % zostało sfinansowane kredytem z Banku Gospodarstwa Krajowego. Wszyscy członkowie oczekujący na ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu w tym budynku wnieśli wymagany wkład przed dniem 01 maja 2004 roku.Ustanowienie lokatorskich praw do lokali nastąpiło w dniu 16 sierpnia 2004 r.Zaawansowanie robót na budynku, na dzień 01 maja 2004 r. wynosiło 68,80 % wartości inwestycji, pozostałe roboty były realizowane i finansowane po dniu 01 maja 2004 r.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych Spółdzielnia Mieszkaniowa formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że w związku z tym, że wkłady mieszkaniowe zostały wniesione przed dniem 01 maja 2004 roku i zgodnie z art. 153 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ustanowienie prawa do lokalu nie stanowiło podstawy opodatkowania, podatek VAT naliczony przez wykonawcę robót nie podlegał zwrotowi.Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W świetle art. 7 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub wydania albo przeniesienia własności domów jednorodzinnych w przypadku czynności:a) ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia na rzecz członka spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub ustanowienia na rzecz członka odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, lub przeniesienia własności lokalu w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych,b) przeniesienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego w rozumieniu przepisów o spółdzielniach mieszkaniowych.

Z kolei art. 29 ust.6 ustawy o VAT stanowi, iż w przypadku czynności, o których mowa w w/w art. 19 ust. 13 pkt 10 jako kwotę należną (...) przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. (...). W przypadku gdy część wkładu budowlanego lub mieszkaniowego została sfinansowana z zaciągniętego przez spółdzielnię mieszkaniową kredytu na sfinansowanie kosztów budowy, podstawę opodatkowania powiększa się o kwotę kredytu, w części przypadającej na dany lokal.Jeżeli zatem wkłady budowlane zostały wniesione do spółdzielni przed dniem 1 maja 2004 r., to na mocy art. 153 ust. 1 ustawy o VAT do podstawy opodatkowania, nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w w/w art. 29 ust. 6 oraz części tych wkładów i opłat poniesionych przed dniem 1 maja 2004 r. Opodatkowane są jedynie opłaty poniesione po tej dacie.Natomiast podatek naliczony z faktur otrzymanych przez spółdzielnię od wykonawcy po 1 maja 2004 r. nie podlega odliczeniu, gdyż nie został spełniony najistotniejszy warunek odliczeń, a mianowicie związek zakupów z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w takim zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię.Organ podatkowy nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółdzielni, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Kole