POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-KN/443-78/O/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.08.2005, sygn. PV-KN/443-78/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 28.07.2005 r., uzupełnionego w dniu 02.08.2005 r., oraz w dniu 10.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia podatku od towarów i usług wynikającego z faktur z tytułu inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

W złożonym w tutejszym organie podatkowym piśmie z dnia 28.07.2005 r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny :

Spółdzielnia ... jest podatnikiem podatku VAT. W 2005 r. podatnik przystępuje do inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego. Strona będzie otrzymywała faktury VAT za wykonane prace budowlane opodatkowane 7 % podatkiem VAT. Przyszli członkowie z tytułu inwestycji będą dokonywali wpłat około 35 % wartości budowy na poczet wkładu mieszkaniowego wraz z 7 % podatkiem VAT. Pozostałą część Spółdzielnia otrzyma w postaci kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. Ponadto mieszkania, które otrzymają lokatorzy będą mieszkaniami lokatorskimi, których zgodnie z ustawą z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego nie można przekształcić na własność.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy odliczeniu podlega podatek od towarów i usług wynikający z faktur z tytułu inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego, nie podlegającego amortyzacji ?

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) zmieniającą przepisy dotyczące podatku VAT, od 01.05.2004 r. spółdzielnia mieszkaniowa ustanawiając spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu ma prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT zawartego w cenach zakupionych towarów i usług dla potrzeb realizacji przedsięwzięcia inwestycyjno - budowlanego.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje :

Zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W przedmiotowej sprawie realizowana inwestycja będzie służyła czynnościom opodatkowanym, gdyż dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego realizowana na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem lub zamieszkaniem, w tym również w formie stanowienia i przenoszenia spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych - w każdym przypadku podlega opodatkowaniu VAT. Obowiązująca do 31.12.2007 r. stawka podatku wynosi 7 % - art. 146 ust 1 pkt 2 w.cyt. ustawy.

Natomiast w art. 88 ust 1 pkt 2 ww. ustawy stwierdzono, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

W przedmiotowej sprawie inwestycja ta nie stanowi kosztu uzyskania przychodu Spółdzielni ....

Stosownie do art. 16c pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ) amortyzacji nie podlegają też budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe.

Jednak w art. 88 ust 3 pkt 2 ustawy o VAT, określono przypadek, kiedy pomimo, że dany wydatek nie nie mógłby zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, odstąpiono od pozbawienia podatnika prawa do odliczenia podatku poniesionego w związku z takim wydatkiem. W tym przepisie stwierdzono, że daje prawo do dokonywania odliczeń podatku poniesienie wydatków związanych z nabyciem towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych niepodlegających amortyzacji, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, jeżeli fakt ten pozostaje w ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku.

Zgodnie z art. 17 ust 1 pkt 4 f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ) uchylonym od 1 stycznia 2004 r. lecz obowiązującym do końca 2006 r. na podstawie art. 2 ustawy z dnia 8 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 254, poz. 2533 ) - zwolnione są od podatku dochodowego od osób prawnych dochody spółdzielni mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i z innych źródeł przychodów - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych i inne cele statutowe, z wyjątkiem działalności gospodarczej.

Skoro zatem w mamy do czynienia z wydatkami dotyczącymi budowy budynków, zaliczanych do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych będących środkami trwałymi niepodlegającymi amortyzacji ( art. 16c pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ) ), a fakt ten pozostaje ze ścisłym związku ze zwolnieniem od tego podatku - z uwagi na art. 17 ust 1 pkt 4f ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - do końca 2006 r. nie ma przeszkód wynikających z art. 88 ust 1 pkt 2 ustawy o VAT do odliczenia przez spółdzielnie mieszkaniowe podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem towarów i usług dotyczących budowy budynku mieszkalnego.

Niniejszą odpowiedź udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień wydania interpretacji.

Urząd Skarbowy w Malborku