Pan X w dniu 09.06.2005 r., złożył do tut. Urzędu wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w... - Interpretacja - OG/005/95/PP2/443/28/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.07.2005, sygn. OG/005/95/PP2/443/28/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pan X w dniu 09.06.2005 r., złożył do tut. Urzędu wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku zmiany przeznaczenia samochodu marki "OPEL ASTRA-G" z ciężarowego na osobowy.

Z uwagi na to, iż złożony wniosek nie zawierał informacji, czy w przedmiotowej sprawie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, bądź postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w piśmie z dnia 20.06.2005 r. wezwał do usunięcia braków w ciągu 7 dni. W dniu 29.06.2005 r. ( data wpływu ) uzupełniono wniosek z dnia 20.06.2005 r. o brakujące informacje w przedmiotowej sprawie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:
Pan X w 2002 r. jako czynny podatnik podatku VAT zakupił na firmę samochód "OPEL ASTRA-G", który wówczas spełniał wymogi samochodu ciężarowego posiadając fabryczną homologację. W związku z przysługującym mu prawem odliczył podatek VAT z tytułu zakupu środka trwałego. Obecnie w firmie nie jest mu konieczny tego typu samochód ciężarowy, w związku z tym po przeprowadzeniu stosownych badań w stacji diagnostycznej zamierza zrezygnować z homologacji i dokonać zmiany w dowodzie rejestracyjnym poprzez wpis środka transportu jako samochodu osobowego i nadal wykorzystywać go do realizacji sprzedaży opodatkowanej.

Pan X zwrócił się z następującym zapytaniem:

- "Czy zmiana samochodu ciężarowego na osobowy spowoduje, że będę zobowiązany dokonać korekty podatku VAT. Z tytułu nabycia tego samochodu, na podstawie faktury VAT obniżyłem podatek należny o naliczony. W przypadku gdyby taka korekta była wymagana, w jakiej wysokości należy zwrócić podatek tj. czy w wysokości ustalonej w momencie nabycia pojazdu, czy w wysokości ustalonej od wartości rynkowej pojazdu w momencie jego przekwalifikowania".

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Jeżeli samochód ciężarowy marki "OPEL ASTRA-G" po dokonanych zmianach technicznych stanie się samochodem osobowym i nadal będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej i będzie służył do realizacji sprzedaży opodatkowanej to nie jest wymagana korekta podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT na zakup tego samochodu.

Pan X skorzystał z przysługującego mu prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie samochodu ciężarowego, to niezależnie od posiadanego statusu samochodu marki "OPEL ASTRA-G" w przypadku sprzedaży tego samochodu /po dokonanych zmianach homologacyjnych/, względnie przy likwidacji działalności gospodarczej należy odprowadzić podatek należny VAT - art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach