Temat interpretacji
Pan X w dniu 15.07.2005 r., złożył do tut. Urzędu wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w przypadku usług gier zręcznościowych, tj. stoły bilardowe, gry w lotki, stoliki piłkarskie, gry telewizyjne.
Z uwagi na to, iż złożony wniosek nie zawierał informacji, czy w przedmiotowej sprawie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, bądź postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach w piśmie z dnia 27.07.2005 r. wezwał do usunięcia braków w ciągu 7 dni. W dniu 10.08.2005 r. (data wpływu) uzupełniono wniosek o brakujące informacje w przedmiotowej sprawie.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku jest następujący:
Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej Pana X są między innymi usługi gier zręcznościowych, tj. stołów bilardowych, gier w lotki, stolików piłkarskich oraz gier telewizyjnych uruchamianych po wrzuceniu monety lub żetonu, czego efektem nie jest przychód pieniężny. W/w usługi są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92.72.12 "Usługi rekreacyjne, gdzie indziej nie sklasyfikowane" oraz 92.33.10 "Usługi świadczone przez wesołe miasteczka i parki rozrywki" dot. stołów bilardowych.
Zdaniem Pana X powyższe usługi są zwolnione z podatku VAT.
Przedstawione stanowisko podatnika jest nieprawidłowe.
Usługi udostępniania gier zręcznościowych zaliczane są zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług - do grupowania o symbolu ex 92 pod nazwą "Usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem". Usługi powyższe zostały wymienione w załączniku nr 4 pod poz. 11 (ex 92 "Usługi związane z kulturą rekreacją i sportem") ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) stanowiącego wykaz usług, których świadczenie jest zwolnione od podatku. Wyżej wymienione usługi są zwolnione z pewnymi wyłączeniami między innymi w zakresie wstępu:
- na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10) świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,
- do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym
(PKWiU ex 92.72).
Ponadto w załączniku nr 3 w/w ustawy pod poz. 156 znajdują się usługi rozrywkowe pozostałe o symbolu ex 92.3 oraz pod poz. 159a usługi rekreacyjne pozostałe o symbolu ex 92.72 - wyłącznie w zakresie wstępu.
Załącznik ten obejmuje wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%.
Automaty do gier zręcznościowych, tj. stołów bilardowych, gier w lotki, stolików piłkarskich, gier telewizyjnych są uruchamiane poprzez wrzucenie żetonów lub monet, czyli udział w tych grach nie jest obwarowany wymogiem wniesienia przez uczestnika opłaty tytułem wstępu. W związku z czym usługi wykonywane w tym zakresie nie będą opodatkowane preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 7%.
Usługi udostępniania gier zręcznościowych zostały zaliczone do kategorii usług wyszczególnionych w załączniku Nr 4 pod poz. 11 cyt. ustawy, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 tej ustawy podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Jednak powyższe zwolnienie usług rekreacyjnych jest uwarunkowane pewnym zastrzeżeniem, znajdującym się w objaśnieniach pod tabelą załącznika Nr 4 do cyt. ustawy o VAT następującej treści: "dotyczy wyłącznie usług związanych z rekreacją i sportem świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług".
Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana X jest działalność rekreacyjna gdzie indziej nie sklasyfikowana.
Prowadzenie działalności przez Pana X w zakresie usług rekreacyjnych ma na celu dążenie do osiągania zysków i osiągnięte zyski z pewnością nie są w całości przeznaczone wyłącznie na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
Wobec powyższego usługi gier zręcznościowych, tj. stołów bilardowych, gier w lotki, stolików piłkarskich, gier telewizyjnych podlegają opodatkowaniu od 1 czerwca 2005 r. podstawową stawką podatku VAT w wysokości 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.