Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27.07.2005r., o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Spółka wykonywała usługę polegającą na prefabrykacji i montażu rurociągów do obróbki wstępnej w Zakładach Papierniczych na terenie Niemiec. Po zakończeniu przez Spółkę prac, niemiecki kontrahent, będący zleceniodawcą w/w usługi dokonał prześwietlenia pospawanych styków rurociągu i obciążył Spółkę kosztami związanymi z tą usługą.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: art. 2 pkt 9, art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.
W związku z wyżej cytowanym przepisem, nabycie przez Podatnika usługi (świadczonej przez kontrahenta niemieckiego) polegającej na prześwietleniu rurociągu do przesyłania masy papierowej, który znajduje się na terenie Zakładu Papierniczego w Niemczech nie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, ponieważ usługa ta związana jest z nieruchomością. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, podziela więc stanowisko Podatnika, iż wyżej wskazana usługa nie jest importem usług, o którym mowa w art. 2 pkt 9 ustawy, zgodnie z którym przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku, nie rozpatrywał załączonych do wniosku dokumentów, ponieważ interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika we wniosku.
Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).