Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek
p o s t a n a w i a
uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym dnia 17 czerwca 2005r., uzupełnionym w dniu 29 czerwca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego za prawidłowe
U Z A S A D N I E N I E
Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek stwierdza co następuje:
Podstawowym zagadnieniem decydującym o sposobie opodatkowania dostawy okularów korekcyjnych jest kwestia zakwalifikowania tych towarów do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r., o wyrobach medycznych /Dz. U. Nr 93, poz. 896/.
Przez okulary wykonywane na zamówienie należy rozumieć te, które są wykonywane według specjalnej pisemnej instrukcji sporządzonej przez lekarza okulistę lub inną osobę uprawnioną .
Mając powyższe na uwadze, uznać należy, iż dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej - podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 i pozycją 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 oraz z 2005r. Nr 14, poz. 113/.
W innych sytuacjach dostawa okularów podlega opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług tj. w wysokości 22% - zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy.
Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek postanowił jak w sentencji.
Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /Dz. U. Nr 86, poz. 960 ze zm./ wniesienie z a ż a l e n i a podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. oraz od załączników po 0,50gr.