Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art.!4a § l oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5 kwietnia 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 25.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie obowiązku wystawiania faktury VAT (zaliczkowa) przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w przypadku otrzymania zaliczki w wysokości 100% z zastosowaniem 0% podatku stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Przedmiotem wniosku Podatnika było:
- czy otrzymanie zaliczki w wysokości 100% od kontrahenta z Niemiec przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów powinno być przez podatnika podatku od towarów i usług potwierdzone wystawieniem faktury zaliczkowej z zastosowaniem stawki 0% podatku?
Podatnik dokonuje wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz kontrahenta z Niemiec, jednakże przed dokonaniem tej dostawy otrzymuje od kontrahenta zaliczkę w wysokości 100% należnej ceny. Podatnik po otrzymaniu zaliczki wystawia fakturę zaliczkową z zastosowaniem stawki 0% podatku. W rozliczeniu miesięcznym w deklaracji podatkowej VAT-7 Podatnik kwotę wynikającą z tej faktury wykazuje jako wewnątrzwspólnotową dostawę. Kwota wykazanej wewnątrzwspólnotowej
dostawy (zaliczki) nie ma wpływu na wykazywaną przez Podatnika kwotę zwrotu.
Podatnik uważa, że w opisanym wyżej przypadku nie powinien wystawiać faktury na zaliczkę, gdyż treść art. 19 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług odnosi się wyłącznie do zaliczek krajowych i eksportowych.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 20 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54 poz. 535 ze zmianami) w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2-4.
W myśl ust. 2 tegoż artykułu przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. l, podatnik wystawił fakturę, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Stosownie do art. 20 ust. 3 cytowanej wyżej ustawy, jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy podatnik otrzymał całość lub część ceny, to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Jednocześnie ustawodawca wskazał, że art. 19 ust. 12 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
Zasady wystawiania faktur zostały uregulowane przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 97 poz. 971).Stosownie do treści § 17 ust. l wyżej przytoczonego rozporządzenia jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2.Zatem obowiązek podatkowy powstaje przy każdej kwocie zaliczki. Moment powstania obowiązku podatkowego nie został uzależniony od spełnienia warunku, o którym mowa wart. 19 ust. 12 pkt 2.Warunek złożenia zabezpieczenia majątkowego jest konieczny do spełnienia tylko w sytuacji, gdy dostawca wystąpi do urzędu skarbowego o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym, o którym mowa w art. 87 ust. 2, uwzględniając wartość otrzymanej zaliczki. Jeżeli natomiast dostawca nie wystąpi o bezpośredni zwrot, który przysługuje na rachunek bankowy w terminie 60-dniowym (licząc od dnia złożenia rozliczenia podatkowego), wówczas nie musi składać takiego zabezpieczenia, ma natomiast prawo do zastosowania stawki 0%, o ile zaliczka będzie dotyczyła późniejszej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
Stosownie do art. 41 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%.W art. 42 ust. l pkt 2 tej ustawy stawka 0% została uzależniona od posiadania przez podatnika dowodów, iż towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i że zostały dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jednakże przepis ten dotyczy dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych i nie ma zastosowania do zaliczek przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy.
Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego uznaje za nieprawidłowe Pana stanowisko zawarte we wniosku z dnia 5 kwietnia 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 25.04.2005 r.