Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 15.07.2005 r., doręczonego w dniu 18.07.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa w części dotyczącej zapytania nr 2.stwierdza,że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
Wnioskodawca w ramach Zakładowego Funduszu Świadcżeń Socjalnych udziela pracownikom oprocentowanych pożyczek, na warunkach określonych w regulaminie.
W związku z powyższym wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, czy udzielanie pracownikom oprocentowanych pożyczek z ZFŚS stanowi usługę pośrednictwa finansowego i jest czynnością podlegającą ustawie o VAT, jeżeli tak, to jak ustalić obrót i podstawę opodatkowania - czy dla każdego pracownika należy wystawiać fakturę VAT oraz czy obrót zwolniony w tym przypadku należy ujmować w deklaracji VAT-7.
Zdaniem Podatnika udzielanie pracownikom pożyczek z ZFŚS jest czynnością podlegającą ustawie o VAT, tzw. usługa pośrednictwa finansowego, korzystająca ze
zwolnienia. Podstawę opodatkowania stanowi obrót, na który składają się otrzymane odsetki oraz odsetki, których termin płatności minął w okresie sprawozdawczy. Dla pracowników otrzymujących takie pożyczki nie należy wystawiać faktur VAT, a w deklaracji VAT-7 należy ująć obrót jako zwolniony na podstawie harmonogramu wpłat za każdy miesiąc.
Naczelnik tut. Urzędu potwierdza słuszność stanowiska Wnioskodawcy w tym zakresie.
Udzielanie pożyczek pracownikom z ZFŚS jest klasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 65.22 jako "usługi udzielania pożyczek, świadczone poza systemem bankowym". Zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. nr 3 tego załącznika wymieniono usługi pośrednictwa finansowego - sekcja J ex (65-67). Zatem świadczone usługi podlegają w świetle ww. przepisu zwolnieniu od podatku od towarów i usług. Obrót z tego
tytułu stanowią należne odsetki, pobierane przez ... z tytułu świadczenia usługi. Jeżeli nabywcy ww. usług nie żądają wystawienia faktur, ... nie jest obowiązana do ich wystawienia - zgodnie z regulacją art. 106, ust. 4 ww. ustawy. Opisany obrót z tyt. ww. usług należy wykazać jako obrót zwolniony z opodatkowania.
Tytułem uzupełnienia dodatkowo należy wskazać na regulację przepisu art. 90, ust. 6 ustawy. W przepisie tym wskazano, że do obrotu, o którym mowa w art. 90, ust. 3 nie wlicza się m. in. usług wymienionych w zał. nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. W przepisie tym mowa jest m. in. o usługach pośrednictwa finansowego, wymienionych przez Wnioskodawcę. Użyte w przepisie słowo "sporadycznie" należy tu odnieść zarówno do czynności występujących rzadko, jak i czynności, które mogą wprawdzie występować regularnie, jednak stanowią uboczny charakter w stosunku do działalności podstawowej. Powyższą usługę udzielania pożyczek z ZFŚS
można wg Naczelnika tut. Urzędu ocenić w kategorii usług świadczonych sporadycznie, ponieważ nie są one związane z przedmiotem działalności Podatnika. A zatem przychodów z tego tytułu nie należy doliczać do obrotu, o którym mowa w art. 90, ust. 3 ustawy, dla celów obliczenia proporcji rocznej.
W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika, orzekając jak w sentencji postanowienia.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania ninjszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby
Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.