Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarb... - Interpretacja - IUS.PP-1/443/48/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 07.09.2004, sygn. IUS.PP-1/443/48/2004, Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie, na pisemne zapytanie Podatnika udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza, co następuje.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w planie zagospodarowania przestrzennego grunty przeznaczone:

  • pod zabudowę, wydzierżawiane są przez Gminę na czas określony w umowie dzierżawy, np. na warzywniki, pastwisko oraz place składowe, reklamy,
  • pod uprawy polowe i zieleń miejską, wydzierżawiane są na czas określony w umowie dzierżawy na warzywniki, łąki oraz pod reklamy do czasu zapotrzebowania go na cele zgodne z planem.

Wobec wątpliwości w stosowaniu przepisów prawa podatkowego, Gmina sformułowała pytanie, czy dzierżawa ww. gruntów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, zgodnie z którym dzierżawy gruntów z przeznaczeniem na cele rolnicze nie podlegają naliczeniu podatku VAT, natomiast pozostałe dzierżawy gruntów, pod reklamy, kontenery podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tutejszy Organ stwierdza, że stanowisko to jest prawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2004 r. "dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego tych gruntów" zwalnia się od podatku od towarów i usług.Przepisy obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r., ani też przepisy wykonawcze do niej nie precyzują czy za "grunty przeznaczone na cele rolnicze" należy uznać te, których przeznaczone określone jest w planie zagospodarowania przestrzennego, czy też grunty aktualnie wykorzystywane w działalności rolniczej.

W przypadku dzierżawy istotne jest aktualne wykorzystanie gruntu, zgodnie z umową dzierżawy.

Zatem, jeżeli dzierżawione grunty wykorzystywane są faktycznie na cele rolnicze, co potwierdza zawarta umowa dzierżawy, niezależnie od ich przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego, to dzierżawa tych gruntów jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Grunty natomiast, które niezależnie od przeznaczenia w planie zagospodarowania przestrzennego (na cele rolnicze, czy pod zabudowę) wydzierżawione są na podstawie zawartej umowy na czas określony na place składowe, czy reklamę, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie