Temat interpretacji
Art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ) stanowi, iż zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W punkcie nr 9 załącznika nr 4 do ustawy zostały wyszczególnione usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej ( ex 85 ), z wyłączeniem usług weterynaryjnych ( PKWiU 85.2 ). Wśród usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej znajdują się m.in. usługi stomatologiczne ( PKWiU 85.13 ).
Zaznaczyć należy, że zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy stawką podatku w wysokości 7% opodatkowane są sztuczne stawy, przyrządy, aparaty i protezy ortopedyczne; sztuczne zęby; protezy dentystyczne; protezy innych części ciała, gdzie indziej nie sklasyfikowane ( poz. 101 załącznika nr 3 do ustawy ).
Zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...) ( Dz.U. Nr 97, poz. 971 ) sprzedawca -- 2 -może określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze (...). Brak jest zatem przeciwwskazań do wydzielenia w treści faktury VAT - odrębnie - wartości wykorzystanego materiału i wartości usługi. Wartość świadczonej usługi jest zawsze rezultatem kalkulacji kosztów, na którą składa się wartość zakupionych materiałów i kosztów świadczenia usługi z uwzględnieniem określonego stopnia opłacalności.
W związku z faktem, iż w ramach usług stomatologicznych świadczonych przez lekarzy stomatologów są wykorzystywane zamówione u protetyków protezy zębowe, podatnik uwzględnia tę okoliczność przy ustalaniu wartości sprzedaży. W przypadku wliczenia wartości protezy do wartości usługi stomatologicznej, całość podlega zwolnieniu z podatku VAT ( art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy ). Jeżeli wartość protezy zębowej zostanie wyodrębniona na fakturze, będzie podlegać opodatkowaniu stawką w wysokości 7%.