Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 4.08.2004 r. (data wpływu 10.08.2004 r.) w sprawie zajęcia stanowiska dotyczącego "opodatkowania od dnia 1.05.2004 r. podatkiem od towarów i usług dopłat z tytułu zwrotu utraconych wpływów z tytułu stosowania ustawowych ulg w regularnych przewozach osób środkami publicznego transportu autobusowego", Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzozowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:
Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest co do zasady obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. W myśl ust. 2 tego artykułu, w przypadku, gdy pobrano zaliczki, zadatki, przedpłaty lub raty, obrotem jest również kwota otrzymanych zaliczek, pomniejszona o przypadającą od nich kwotę podatku. Dotyczy to również otrzymanych zaliczek na dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze.
Z przytoczonych przepisów wynika, że wszelkie otrzymane przez podatnika dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, stanowią od 1.05.2004 r. obrót podlegający opodatkowaniu. Dotyczy to również dopłat do ulgowych przejazdów środkami transportu zbiorowego. Dopłata opodatkowana jest wg stawki właściwej dla wykonywanych usług, których dotyczy.
W świetle powyższego stanowisko spółki cywilnej "E." wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.