Podatnik w ramach współpracy handlowej podpisał umowy z głównymi dostawcami w ramach których otrzymuje premie pieniężne z tytułu osiągnięcia określon... - Interpretacja - US40/VAT/I/1638/2004/D.Sz.

shutterstock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.08.2004, sygn. US40/VAT/I/1638/2004/D.Sz., Urząd Skarbowy Warszawa-Wola

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Podatnik w ramach współpracy handlowej podpisał umowy z głównymi dostawcami w ramach których otrzymuje premie pieniężne z tytułu osiągnięcia określonego poziomu zakupów w danym miesiącu. Dostawcy w tym przypadku hurtownie farmaceutyczne zobowiązują się do wypłaty premii pieniężnej podatnikowi w wysokości 10%, jeżeli podatnik dokona w danym miesiącu zakupów na kwotę 100.000,00 zł. Po dokonaniu obliczeń przez hurtownie podatnik otrzymuje notę uznaniowa na której podana jest wysokość premii za dokonane zakupy oraz są przekazywane pieniądze na konto podatnika.
Zdaniem podatnika przedmiotowe premie pieniężne nie wpływają bezpośrednio na cenę towarów , są to dodatkowe pieniądze , które otrzymuje od całości dokonanych zakupów w związku z czym powstaje u podatnika wątpliwość jak należy dokumentować tę czynność zarówno ze strony dostawcy towarów /hurtownie/ jak i ze strony podatnika.

Zgodnie z przepisem zawartym w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54 poz. 535 ) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30-32, art.119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Następnie z brzmienia przepisu art. 29 ust. 4 wynika, że obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

W świetle powyższego , w przypadku , gdy hurtownia farmaceutyczna wypłaca podatnikowi premię pieniężną , pod warunkiem dokonania ustalonego kwotowo limitu zakupów to sytuacja taka powoduje obniżenie kwoty należnej z tytułu przedmiotowej dostawy towarów.Tym samym należy uznać , że w/w premia pieniężna pod względem ekonomicznym spełnia funkcję rabatu, a zatem znajduje tu zastosowanie cytowany wyżej przepis zawarty w art. 29 ust. 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym udokumentowanie w/w czynności przez hurtownie powinno nastąpić zgodnie z przepisem zawartym w § 19 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97 poz. 971) czyli poprzez wystawienie faktury korygującej, a tym samym przedmiotowe premie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT i nie powodują u podatnika konieczności dokumentowania tej czynności fakturą wewnętrzną , co podnosi podatnik w piśmie.

Urząd Skarbowy Warszawa-Wola