Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 24.06.2004 r., (...) uprzejmie informuje.
Na podstawie art. 2 ust. 1 uchylonej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.), opodatkowaniu podlegały: sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Grunty nie mieściły się w definicji towarów, określonej w art. 4 ust. 1 powołanej ustawy, a zatem ich sprzedaż nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dokonanie sprzedaży gruntu przed dniem 1.05.2004 r. nie wywoływało zatem skutków podatkowo-prawnych w zakresie powstania obowiązku zapłaty podatku.
Jednocześnie, w myśl art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach, rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle i ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Oznacza to, że sprzedaż gruntów podlega opodatkowaniu.
Zgodnie z art. 19 ust. 10 obowiązującej ustawy, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wydania, z zastrzeżeniem ust. 13 pkt 10 i 11. W przedmiotowym przypadku Podatnik otrzymał zaliczkę po dniu 1 maja. W konsekwencji obowiązek podatkowy powstał w dniu, w którym zaliczka ta wpłynęła na konto Spółki.
Należy podkreślić, iż ustawodawca nie pozostawił podatnikowi możliwości odmiennego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego, np. w chwili uiszczenia zaliczki przez kontrahenta (nabywcę). Wewnętrzne ustalenia poczynione między Podatnikiem a nabywcą będą, w związku z powyższym, obowiązywały w relacjach między nimi, nie wywrą jednak skutku w sferze praw i obowiązków wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego.
Na podstawie przepisu art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zatem transakcję taką należy traktować jako jedną i opodatkować stawką właściwą dla dostawy lokalu.
W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy, w okresie od dnia przystąpienia RzeczypospolitejPolskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% wodniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, lub ich części, z wyłączeniem lokaliużytkowych. Garaż natomiast jest lokalem użytkowym, został w związku z tym wyłączony zopodatkowania stawką w wysokości 7%. Oznacza to, iż dostawę garażu wraz z przypadającym nańudziałem w gruncie należy opodatkować według stawki podstawowej, tj. 22%.
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 12.07.2004 r.