Temat interpretacji
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim z dnia 14 lipca 2004r. Nr PP-443-15/04 w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliw wykorzystywanych do napędu posiadanych samochodów specjalnych, gdyż jest ona nieprawidłowa.
Z informacji zawartych w Pana pismach z dnia 11 czerwca 2004r. oraz 21 maja 2004r. wynika, że nabywa Pan paliwo wykorzystywane do napędu samochodów specjalnych tj. trzech karetek sanitarnych do przewozu chorych oraz jednego samochodu ciężarowo - osobowego karawan.
Powyższe przeznaczenie udokumentowano wyciągami ze świadectw homologacji wydanych dla danych typów aut oraz kserokopiami dowodów rejestracyjnych wszystkich czterech samochodów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sępólnie Krajeńskim pismem z dnia 14 lipca 2004r. Nr PP-443-15/04 udzielił informacji, że, na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.
Natomiast z treści art. 86 ust. 3 i 5 ustawy wynika, że art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy dotyczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru:
DŁ = 357 kg + n x 68 kg
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Należy jednak wziąć pod uwagę przepis art 86 ust. 4 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym powyższej zasady nie stosuje się do pojazdów specjalnych - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny.
Z przedstawionych przez Pana wyciągów ze świadectw homologacji dla samochodów sanitarnych wynika jednoznacznie, że są to samochody specjalne - ambulansy do przewozu 3 osób + jednej na noszach. Natomiast w odniesieniu do samochodu określonego w dowodzie rejestracyjnym jako karawan, należy stwierdzić, że jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika, że jest to pojazd specjalny to również przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie zakupu paliwa wykorzystywanego do jego napędu.
Niniejsza informacja zgodna jest ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.