Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami), w odpowiedzi na Państwa zapytanie złożone w dniu 26.07.2004 r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.
1. W świetle art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tej części zapłaty.
Zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) fakturę dokumentującą otrzymaną zaliczkę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Każda kolejna zaliczka jest również dokumentowana w ciągu siedmiu dni od daty jej otrzymania. W sytuacji, kiedy zaliczka na wyrób będzie w tym samym miesiącu, w którym ma nastąpić zapłata również należy wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie tej części należności w myśl art. 106 ust. 3 cytowanej ustawy. Otrzymanie, zatem każdej przedpłaty (niezależnie od jej wysokości) rodzi obowiązek udokumentowania jej fakturą.
2. Jeżeli wysokość pobranych zaliczek nie obejmuje całej ceny brutto, to sprzedawca po wydaniu towaru zgodnie z § 17 ust. 4 cyt. rozporządzenia wystawia fakturę na zasadach określonych w § 12 i § 14-16, z tym, że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących pobranie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. W związku z tym nie ma potrzeby wystawiania faktury korygującej wpłaty zaliczkowe.