Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Podatnika z dnia 03.08.2004 r. informuje, iż zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.
Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 tej ustawy.
Przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. wyżej ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje do dnia 31 grudnia 2007 r. stosowanie stawki 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca przepisem art. 146 ust. 2 określa, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast na materiały budowlane od 1 maja 2004 r. obowiązuje stawka podstawowa, o której mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. stawka podatku w wysokości 22%.
Przy takim unormowaniu opodatkowania dostaw materiałów budowlanych, obiektów budownictwa mieszkaniowego i usług budowlanych opodatkowanie usługi jako całości (wraz z materiałami wykorzystanymi do wykonania tej usługi) i zastosowanie jednej stawki podatku VAT w wysokości obowiązującej dla świadczonej przez Pana usługi, uwarunkowane jest zakresem (zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej) prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej oraz przedmiotem umowy zawartej z inwestorem.
Tak jak przed 1 maja 2004 r., tak i obecnie, o tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.
Zastosowanie przez Podatnika jednej stawki podatkowej do całości usługi wraz z materiałami niezbędnymi do jej wykonania, uzależnione jest od konkretnych okoliczności, a mianowicie rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, jak również przedmiotu umowy. Ponadto w gestii Podatnika jest prawidłowe określenie przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jego opodatkowania.
Jeżeli z punktu widzenia nabywcy świadczeniem głównym będzie wykonanie usługi, a obrotem dla wykonawcy tych usług (przedmiotem opodatkowania) będzie uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robociznę, transport, narzędzia), możliwe jest, według tut. organu podatkowego, wkalkulowanie kosztu materiałów w wartość usługi jako całości, a tym samym zastosowanie stawki podatkowej do całości tej usługi w wysokości 7%.