Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta - działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) - w odpowiedzi na pismo z dnia 28.06.2004 r. (doręczone do tut. organu podatkowego w dniu 30.06.2004r.) w sprawie uzupełnienia odpowiedzi z dnia 22.06.2004r. dotyczącej naliczenia i odliczenia podatku VAT związanego z nowo budowanym budynkiem mieszkalnym -wyjaśnia, co następuje:
1. Jak wyjaśniono w piśmie PP-3/443/03/04/MH z dnia 22.06.2004 r pojęcie "dostawa towarów" obejmuje również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W myśl art.146 ust.1 pkt 2b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz 535) dostawa budynków mieszkalnych - PKOB 11 i ich części (w tym ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), z wyjątkiem lokali użytkowych, podlega do 31 grudnia 2007 r. - 7% stawce podatku VAT. Zatem dostawa powierzchni użytkowych w budynkach mieszkalnych (garaże, miejsca postojowe) opodatkowana będzie wg stawki 22%.
2. Zgodnie z ww. ustawą od 1 maja 2004 r. spółdzielnie mieszkaniowe w składanych deklaracjach dla podatku od towarów i usług, wykazują zarówno dostawę opodatkowaną z tytułu czynności, o których mowa powyżej, jak i zwolnioną z podatku, na podstawie art.43 ust.1 pkt 11 ustawy, a dotyczącą czynności zarządzania, wykonywanych na rzecz członków spółdzielni.
Zgodnie z art.90 ust.1 i 2 ww. ustawy w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli więc, podatnik nie ma możliwości wyodrębnienia kwot, o których mowa powyżej, winien podatek naliczony rozliczyć wg proporcji ustalonej na podstawie obrotu osiągniętego w 2003 r. Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, jest on zobowiązany dokonać korekty podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji obliczonej dla zakończonego roku podatkowego. Korekty, o której mowa powyżej, dokonuje się w deklaracji podatkowej, składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku, za który dokonuje się korekty.