POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/406-67/KR/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.10.2005, sygn. PP/406-67/KR/05, Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie-Koźlu działając na podstawie art. 216 i art. 14a-14c ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06.09.2005 r. w sprawie ustalenia czy dochody uzyskane z tytułu usług w zakresie kultury - koncerty orkiestry dętej, powiększają kwotę obrotów obligującą do rejestracji w podatku VAT.

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko podatnika, iż obroty uzyskane z tytułu usług w zakresie kultury (koncerty orkiestry dętej) są zwolnione z podatku VAT i nie powiększają kwoty obrotów obligujących do rejestracji w podatku VAT.

UZSADNIENIE

W dniu 7 września 2005 r. "X" złożył wniosek o udzielenie interpretacji w sprawie ustalenia czy dochody uzyskane z tytułu usług w zakresie kultury- koncerty orkiestry dętej powiększają kwotę obrotów obligującą do rejestracji w podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawia się następująco: "X" świadczy usługi w zakresie kultury- koncerty orkiestry dętej bez sprzedaży biletów wstępu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ze zwolnienia z podatku korzystają usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W pozycji 11 tego załącznika wymieniono usługi związane z kulturą w tym również usługi twórców i artystów w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania z wyłączeniem między innymi wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego.

Zdaniem naczelnika urzędu sprzedaż usług orkiestry dętej jako sprzedaż usług związanych z kulturą i nie stanowiąca wstępu na koncert jest zwolniona z podatku VAT.

Zgodnie natomiast z art. 113 ust. 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług do wartości sprzedaży uprawniającej do skorzystania ze zwolnienia od podatku nie wlicza się między innymi odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela więc pogląd podatnika i uznaje, że obroty uzyskane z tytułu usług w zakresie kultury (koncerty orkiestry dętej) są zwolnione z podatku VAT i nie powiększają kwoty obrotów obligującej do rejestracji w podatku VAT.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania(art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Urząd Skarbowy w Kędzierzynie-Koźlu