POSTANOWIENIE - Interpretacja - US.PP-443/47/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.10.2005, sygn. US.PP-443/47/2005, Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60, ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04 lipca 2005 roku, uzupełnionego pismami z dnia 29 sierpnia 2005 roku i 26 września 2005 roku "A." s.c M. K. - R., B. K.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie braku obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług bezpłatnej gazety reklamowej uznaje stanowisko Podatnika

za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Agencja reklamowa "A." s.c w swoim piśmie z dnia 04 lipca 2005 roku zwróciła się do tutejszego Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy wydawanie bezpłatnej gazety, zawierającej treści reklamowe, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Podatnik swoje pismo z dnia 04 lipca 2005 roku uzupełnił pismem z dnia 29 sierpnia i 26 września 2005 roku i przedstawił w nich następujący stan faktyczny:

    - podatnik będący agencją reklamową zajmuje się pozyskiwaniem reklam dla mediów. Za każde zlecenie reklamy wystawia klientowi fakturę VAT za usługę reklamową, obciążając go podatkiem VAT w wysokości 22 %.

Cena usługi reklamowej jest tak skalkulowana, aby pokryła również poniesione przez agencję koszty, takie jak np. druk gazety, teksty dziennikarskie- stanowiące 1/3 powierzchni gazety, które mają na celu uatrakcyjnienie powierzchni reklamowej, głównie dla klientów- akwizycję, kolportaż, obsługę biura itp.

Reklamy te ukazują się między innymi w formie bezpłatnego Miesięcznika Powiatu Ostrowskiego. Oprócz opodatkowania swoich usług stawką 22 % podatku VAT firma "A." s.c stosuje jeszcze 7 % stawkę podatku VAT na wspomnianą wyżej gazetkę, uznając, iż wydawana przez nią gazetka objęta jest symbolem PKWiU 22.13.11 - Gazety i czasopisma drukowane, ukazujące się rzadziej niż cztery razy w tygodniu.

W swoim wniosku Podatnik zawarł stanowisko, iż naliczanie jeszcze 7 % podatku VAT, wyliczanego na podstawie kosztów, jest podwójnym opodatkowaniem, gdyż usługi reklamowe świadczone przez agencję są już opodatkowane stawką podstawową VAT, a z tytułu dostarczania bezpłatnej gazety nie osiąga on żadnych dodatkowych przychodów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim stoi na stanowisku, iż wydawanie bezpłatnego miesięcznika powiatu, w którym zamieszczone są częściowo reklamy firm , a częściowo teksty dziennikarskie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przedstawionym przez Agencję stanem faktycznym, agencja pozyskuje klientów chcących się zareklamować, którym wystawia faktury VAT z 22 % podatkiem od towarów i usług na usługi reklamowe.

Wobec powyższego agencja reklamowa każdą wykonaną przez siebie usługę reklamową opodatkowuje 22% podatkiem VAT. Reklamy te ukazują się w formie bezpłatnej gazetki, która uatrakcyjniana jest okazjonalnie tekstami dziennikarskimi, stanowiącymi integralną część tychże gazetek.

Efektem końcowym świadczonej usługi reklamowej jest bezpłatny miesięcznik.

Ponadto strona klasyfikuje usługę wydawania bezpłatnej gazety jako PKWiU 22.13.11 "Gazety i czasopisma drukowane, ukazujące się rzadziej niż cztery razy w miesiącu". Na tej podstawie opodatkowywała miesięcznik według 7 % stawki VAT.

Zastosowanie 7% stawki podatku VAT nie ma zastosowania w tym przypadku, gdyż wydawanie gazety jest bezpłatne, a w myśl art. 5 ust.1 Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz. U z 2004 roku Nr 54, poz. 535 ze zmianami)) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nie można jej też uznać za inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny (które podlegają opodatkowaniu), ponieważ zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 , a która podlega opodatkowaniu rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem.

W związku z tym uznać należy, że wydawanie przez Wnioskującą bezpłatnej gazety nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).

Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim