Pismem z dnia 11 października 2005r. (data wpływu do Urzędu 13.10.2005r.) Pan ....................zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapy... - Interpretacja - PP/443-63/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.12.2005, sygn. PP/443-63/05, Urząd Skarbowy w Chełmie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pismem z dnia 11 października 2005r. (data wpływu do Urzędu 13.10.2005r.) Pan ....................zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem w sprawie dotyczącej wysokości stosowanej stawki podatkowej VAT z tytułu dostawy wykonywanych na zamówienie okularów korekcyjnych. Podatnik prowadzi Zakład Optyczny, w którym są wykonywane m.in. okulary korekcyjne na zamówienie klientów zgodnie z pisemną instrukcją (receptą) - sporządzoną przez lekarza okulistę lub inne uprawnione osoby - wskazującą na właściwości i zastosowanie wyrobu. Okulary te wykonywane są z opraw i soczewek oznakowanych znakiem zgodności CE. Pytający nie posiada na powyższe oprawy i soczewki dokumentów, o których mowa w art. 92 ustawy o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896 z późn. zm.)lecz posiadają je producenci lub importerzy tych wyrobów.

Zdaniem Pytającego dostawa wykonywanych na zamówienie okularów korekcyjnych podlega 7% stawce VAT, gdyż okulary korekcyjne wykonane z wprowadzonych do obrotu opraw i soczewek, oznakowanych znakiem zgodności CE lub do dnia 31.12.2005r. posiadających ważne dokumenty, o których mowa w art. 92 ustawy o wyrobach medycznych, są wyrobem medycznym mimo nie spełniania definicji wyrobu medycznego wykonywanego na zamówienie.

Po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

W myśl art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 53, poz.535 z późn. zm.) dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej podlega opodatkowaniu według 7% stawki podatku od towarów i usług. Dostawa pozostałych okularów (innych niż korekcyjne) podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT (22%) zgodnie z art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy.

Podstawowym zagadnieniem decydującym o sposobie opodatkowania dostawy okularów korekcyjnych jest kwestia zakwalifikowania tych towarów do wyrobów medycznych w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896).

Ogólną definicję wyrobu medycznego zawiera zapis art.3 ust.1 pkt 17 ustawy z dnia 20.04.2004r. o wyrobach medycznych (Dz.U. Nr 93, poz. 896), "należy przez to rozumieć narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

a)diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,

c)badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,

d) regulacji poczęć,

- który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

Natomiast przepis art.3 ust.1 pkt 22 w/w ustawy o wyrobach medycznych, pojęcie wyrób medyczny wykonywany na zamówienie określa, że "należy przez to rozumieć wyrób medyczny wykonywany zgodnie z pisemną instrukcją wskazującą jego właściwości i zastosowanie, sporządzoną przez lekarza lub inne osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje zawodowe i na ich odpowiedzialność, przeznaczony do używania przez określonego pacjenta z wyjątkiem wyrobu medycznego wykonywanego metodami produkcji seryjnej, wymagającego odpowiedniego przystosowania do specyficznych potrzeb lekarza lub innego użytkownika".

Jeżeli zatem, wykonywane przez Pana okulary korekcyjne spełniają definicję wyrobu medycznego, to ich dostawa będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 7%.

Odpowiedzialność za prawidłowość klasyfikowania konkretnego wyrobu medycznego spoczywa na jego wytwórcy (art. 15 ustawy o wyrobach medycznych), a wszelkie wątpliwości w tym zakresie rozstrzygane są na warunkach określonych w tej ustawie.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że jeżeli sprzedawane przez Podatnika okulary korekcyjne spełniają definicję wyrobu medycznego w rozumieniu powołanej wyżej ustawy o wyrobach medycznych, to ich dostawa podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego stwierdzam, że stanowisko zajęte przez wnioskodawcę jest prawidłowe.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Urząd Skarbowy w Chełmie