P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP/443-61/05/P/62/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.10.2005, sygn. PP/443-61/05/P/62/05, Urząd Skarbowy w Kole

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 17.08.2005 r. oceniając stanowisko strony jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 17.08.2005 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia posiada w swoich zasobach garaże przydzielane na zasadach spółdzielczego własnościowego prawa do garażu. Prawo to posiadają członkowie Spółdzielni równocześnie posiadający spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, jak również członkowie, którzy takich praw nie posiadają (posiadają wyłącznie spółdzielcze prawo do garażu). Za czynności wykonywane na rzecz członków Spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do garażu są pobierane opłaty eksploatacyjne, zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 4, poz. 27 z 2001 r.)

Na tle powyższych okoliczności faktycznych Spółdzielnia Mieszkaniowa formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że w związku z tym, że są to czynności wykonywane na rzecz członków, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych i jednocześnie spółdzielcze własnościowe prawa do garaży i czynności te Spółdzielnia realizuje zgodnie z postanowieniami statutu pobierając opłatę eksploatacyjną za garaż, to w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r.), czyli pobieranie opłat eksploatacyjnych za garaż w takim przypadku będzie czynnością zwolnioną od podatku VAT.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Zatem w świetle powyższej regulacji prawnej przedmiotowe zwolnienie dotyczy wyłącznie czynności wykonywanych przez spółdzielnie mieszkaniowe w związku z eksploatacją i utrzymaniem lokali mieszkalnych. Nie przysługuje ono czynnościom związanym z lokalami przeznaczonymi na cele użytkowe. Garaże są takimi lokalami użytkowymi, które nie służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych i nie są przeznaczone na stały pobyt ludzi - zatem nie są to lokale mieszkalne. Reasumując, wnoszona przez członków spółdzielni opłata za użytkowanie garaży podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych podstawową stawką określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w wysokości 22 %. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółdzielni, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy w Kole