POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-443/54/1/05

www.shutterstock.com
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. PP-443/54/1/05, Urząd Skarbowy w Żninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym w dniu 28 września 2005 roku przez Podatnika - Spółdzielnię ... wnioskiem o interpretację przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku w sprawie odliczenia podatku VAT od zakupu samochodu.

Uzasadnienie

W dniu 28 września 2005r do tut. Urzędu wpłynął wniosek Podatnika - Spółdzielni ... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona dokonała zakupu samochodu specjalnego o wpisie w dowodzie rejestracyjnym "samochód specjalny-transporter".

Podatnik pyta, czy w świetle obowiązujących przepisów ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu przedmiotowego pojazdu.

Zdaniem Podatnika obowiązujące przepisy uprawniają do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu tegoż samochodu, bez konieczności przeprowadzania dodatkowego badania technicznego pojazdu, ze względu na spełnianie wymogu, zawartego w art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy który mówi, że ograniczeń w zakresie odliczeń podatku nie stosuje się między innymi dla samochodów specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym.

Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zasady związane z ograniczeniem kwoty podatku naliczonego nie dotyczą pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy.

Strona we wniosku powołuje się jedynie na fragment przepisu art. 86 ust, 4 pkt 5, w którym mowa o pojazdach specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym.

Zaś z treści cytowanego przepisu wynika jednoznacznie, że dotyczy to pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy, a więc ściśle określonych przeznaczeniach, takich jak: agregat elektryczny/spawalniczy, bankowóz, do prac wiertniczych, koparka, koparkospycharka, ładowarka, oczyszczanie dróg, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, pomoc drogowa, zimowego utrzymania dróg, żuraw samochodowy.

Przeznaczenie zakupionego przez Spółdzielnię samochodu specjalnego-transportera, nie jest tożsame z żadnym z wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy przeznaczeń.

Zatem stanowisko wyrażone przez Wnioskodawcę, iż od zakupu samochodu specjalnego-transportera przysługuje odliczenie podatku VAT w pełnej wysokości na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest słuszne.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i skarbowe właściwe dla wnioskodawcy do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Odpowiedzi w sprawie odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa, tut. Organ udzieli odrębnym postanowieniem.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w terminie siedmiu dni od dnia jego doręczenia za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Żninie.

Urząd Skarbowy w Żninie