Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja poda... - Interpretacja - RO/443/144/1/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2005, sygn. RO/443/144/1/2005, Świętokrzyski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółki znak: NG/142/2005 z dnia 20 października 2005 r. (data wpływu do Urzędu 25.10.2005 r.), uzupełnionego w dniu 22 listopada 2005 r. o opłatę skarbową, stwierdza, iż przedstawione przez podatnika stanowisko w sprawie zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jest prawidłowe.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, że większość swoich produktów dostarcza ona do krajów Unii Europejskiej. Czasami Spółka otrzymuje od kontrahentów zaliczki na poczet dostaw mających nastąpić w przyszłości.

Spółka pyta: czy podatnik otrzymujący zaliczkę od kontrahenta z Unii Europejskiej na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przed dokonaniem tej dostawy jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT na kwotę otrzymanej zaliczki? Jeżeli tak to czy powinien zastosować stawkę podatku od towarów i usług właściwą dla danego towaru czy też stawkę 0% stosowaną przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Zdaniem Spółki, zgodnie z ogólnymi zasadami, w obrocie krajowym podatnik otrzymujący zaliczkę bądź przedpłatę na poczet ceny jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT (co powoduje powstanie obowiązku podatkowego) z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla danego towaru. W obrocie wewnątrzwspólnotowym stawka podatku wynosi 0% dlatego też zasadnym byłoby zastosowanie w fakturze wystawianej w związku z otrzymaną zaliczką takiej właśnie stawki. Jednak art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług uzależnia zastosowanie 0% stawki podatku od posiadania dowodów wywiezienia towarów z terytorium kraju - co w przypadku zaliczki jest niemożliwe albowiem logicznym jest, że w momencie otrzymania zaliczki realizacja dostawy jeszcze nie nastąpiła. Art. 42 ustawy dotyczy jednak tylko dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych, a nie zaliczek na poczet tych dostaw, co również uzasadniałoby stosowanie w przypadku otrzymania zaliczki stawki 0%.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytania podatnika Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

Termin powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów reguluje art. 20 ust. 1-3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, zaś w przypadku gdy przed upływem tego terminu podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. W sytuacji, gdy podatnik przed dokonaniem dostawy otrzyma całość lub część ceny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.

Zasady wystawiania faktur w przypadku zaliczek (także przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych) reguluje § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Stawka podatku w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów - zgodnie z art. 41 ust. 3 ustawy wynosi 0%. Jednak w art. 42 ust. 1 pkt 2 zastrzeżono, iż stawkę 0% można zastosować w przypadku, gdy towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Warunek ten jest możliwy do spełnienia tylko w przypadku faktycznie dokonanych dostaw wewnątrzwspólnotowych, natomiast nie będzie miał zastosowania do zaliczek otrzymywanych przed dokonaniem dostawy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż dla udokumentowania zaliczki otrzymanej na poczet przyszłej dostawy wewnątrzwspólnotowej Spółka powinna wystawić fakturę ze stawką 0%.

Świętokrzyski Urząd Skarbowy