P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1442/TP/443/2578/MW/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.12.2005, sygn. 1442/TP/443/2578/MW/05, Urząd Skarbowy w Wołominie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z dnia 4 stycznia 2005r. ze zm.), w związku z pismem z dnia 17.11.2005r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazania samochodu ciężarowego używanego w działalności żony do działalności męża, na mocy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego


p o s t a n a w i a


uznać Pani stanowisko za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


1. Stan faktyczny podany we wniosku jest następujący:

Kupiła Pani w 2002 roku samochód ciężarowy marki Mercedes, który służy w prowadzonej działalności gospodarczej jako środek trwały. Przy zakupie tego samochodu dokonała Pani odliczenia podatku VAT. Obecnie chce Pani zlikwidować działalność gospodarczą a w/w samochód przekazać do firmy męża, który będzie wykorzystywany jako środek trwały.

Pytanie podatnika:

Czy przekazanie samochodu, od którego przysługiwało odliczenie podatku naliczonego do firmy męża będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

2. Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego:

W Pani ocenie w/w czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż właściciel faktycznie nie zmieni się. Samochód stanowi wspólność ustawową małżeńską , wobec powyższego transakcja sprzedaży między małżonkami byłaby fikcją.

3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Odnośnie w/w zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 2 w/w ustawy przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników , wspólników, udziałowców itp., a także wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia , w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

Reasumując, niezależnie od stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami w powyższej sytuacji występuje dostawa towaru podlegająca opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług małżonkowie nie są uznawani jako jeden podmiot podatkowy. Skoro przepisy podatkowe umożliwiają im działanie jako odrębnym podatnikom VAT, to choć na gruncie przepisów prawa rodzinnego towary zakupione w celu prowadzenia działalności gospodarczej przekazane następnie przez podatnika małżonkowi (w tym przypadku samochód ciężarowy) stanowią ich majątek wspólny, jednak na gruncie przepisów prawa podatkowego właścicielem jest ten małżonek, który dokonał zakupu.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że zgodnie z art. 106 ust. 7 wspomnianej ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych art. 7 ust. 2 wystawiane są faktury wewnętrzne

W związku z powyższym powinna Pani w/w czynność opodatkować podatkiem VAT ( podstawą opodatkowania zgodnie z art. 29 ust. 10 stanowi cena nabycia) a następnie wystawić fakturę wewnętrzną na przekazanie środka trwałego.

Ponadto Naczelnik Urzędu informuje, że zgodnie z art. 14 w/w ustawy w przypadku likwidacji działalności gospodarczej opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, a w stosunku do tych towarów przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

P O U C Z E N I E

1. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

2. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. Ustawy ? Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

3. Na powyższe postanowienie na mocy art. 14 a § 4 powołanej wyżej ustawy przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu skarbowego.

Urząd Skarbowy w Wołominie