Temat interpretacji
POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 06.10.2005r. przez Pana ............. dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE We wniosku z dnia 06.10.2005r. Pan ........... przedstawił następujący stan faktyczny, zapytanie i własne stanowisko w sprawie: W m-cu wrześniu Wnioskodawca rozpoczął budowę budynku usługowo-mieszkalnego. Pomieszczenia mieszkalne znajdować się będą na części I piętra oraz w części poddasza, natomiast pozostałą część budynku stanowić będą pomieszczenia przeznaczone na działalność usługowo-handlową oraz socjalną i magazynową. Po zakończeniu budowy do pomieszczeń przeznaczonych na działalność gospodarczą Wnioskodawca planuje przenieść prowadzoną obecnie działalność gospodarczą w zakresie mechaniki pojazdowej. Zgodnie z projektem budowlanym całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 658,53 m2, powierzchnia mieszkalna 137,78 m2, pozostałe 520,75 m2 stanowi powierzchnia związana z działalnością gospodarczą. Podatnik pyta o możliwość odliczania podatku VAT naliczonego zawartego w zakupach materiałów i usług budowlanych służących do budowy budynku usługowo-mieszkalnego. Stoi na stanowisku, że w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT postanowiono, iż w zakresie w jakim towary i usługi są lub będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponieważ w budowanym budynku prowadzona będzie działalność tylko opodatkowana, wnioskodawca uważa, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupach inwestycyjnych. Jednakże z uwagi na przeznaczenie części budynku na potrzeby mieszkalne i brak możliwości jednoznacznego określenia, jaka część nabywanych materiałów i usług budowlanych służyć będzie części mieszkalnej, a jaka części warsztatowej budynku, uważa że z faktur dokumentujących zakupy inwestycyjne może odliczyć tylko pewną część podatku VAT naliczonego.Pytający uważa za słuszne zastosowanie kryterium powierzchni do obliczenia części podatku VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy inwestycyjne, który mógłby stanowić podatek naliczony. Powierzchnia warsztatowa stanowi 79,08% całości budynku i w takiej części wnioskodawca uważa za możliwe odliczanie podatku VAT naliczonego przy realizacji tej inwestycji. Postępowanie takie uważa za prawidłowe, ponieważ nie istnieje żaden racjonalny sposób podziału np. która część betonu zużyta na fundamenty służy podtrzymaniu części warsztatowej (parter), a która części mieszkalnej (fragment I piętra). Podobne trudności będą przy próbie rozliczenia praktycznie każdej faktury dokumentującej zakupy w tej inwestycji. Dlatego też odliczenie 79,08% podatku VAT naliczonego z faktur inwestycyjnych będzie najbardziej obiektywnym i prawidłowym sposobem rozliczenia tego podatku tym bardziej, że podobne zasady stosuje się do określenia w takim przypadku wartości początkowej środka trwałego.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyrażona została w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), który brzmi: "W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124". Z powyższego uregulowania wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Czynności te zostały wymienione w art. 5 ust.1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Są to: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto z zasady tej wynika, iż odliczenie może być częściowe, tj. tylko w tej części, w jakiej dane towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku VAT, w jakiej towary i usługi te są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku.W sprawie będącej przedmiotem wniosku, istotny jest również fakt, iż wydatki ponoszone na budowę części mieszkalnej nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, a więc zachodzą okoliczności wskazane w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się od nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Reasumując należy stwierdzić, że stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę w złożonym piśmie jest prawidłowe.Ze względu na fakt, iż niemożliwym jest wyodrębnienie przy niektórych wydatkach kwot, związanych wyłącznie z częścią mieszkalną i z częścią przeznaczoną na działalność gospodarczą - odliczeniu podlegać będzie część podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług obliczona jako procent wydatków przypadających na powierzchnię przeznaczoną na działalność gospodarczą - w analizowanym przypadku 79,08% podatku naliczonego. Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.
Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.