Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim działając na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. "Ordynacja podatkowa" (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60z późn. zm.), po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 08.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
p o s t a n a w i a
stwierdzić, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Pismem z dnia 08 lipca 2005r., uzupełnionym następnie w dniu 10 sierpnia 2005r. Strona zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Strona przedstawiła następujący stan faktyczny:
Podatnik użytkuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej samochody, nabyte przed 01.06.2005r., które w poprzednim brzmieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z homologacją kwalifikowane były jako samochody ciężarowe i w związku z tym przysługiwało odliczenie podatku VAT od zakupionego paliwa. Pojazdy te kwalifikują się do rodzaju: wielozadaniowy, van - posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń, oddzieloną trwałą przegrodą od części ładunkowej. Badanie techniczne o którym mowa w art.86 ust.5 podatnik przeprowadzi w terminie najbliższego badania technicznego, które wypada po terminie wejścia w życie nowych przepisów 22.08.2005.
Pytanie:
Czy w okresie od wejścia w życie znowelizowanych przepisów art. 86 i art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, a dniem uzyskania zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych, które zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 1 kwalifikują się do rodzaju: wielozadaniowy, van.
Zdaniem Strony, skoro art.5 ustawy zmieniającej z dnia 21 kwietnia 2005r. wydłuża termin dodatkowego badania technicznego do 01.06.2006r., może odliczać podatek naliczony z faktur zakupu paliwa do tych samochodów, do czasu uzyskania zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Mazowieckim po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, co następuje:
Znowelizowany art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług stanowi o braku możliwości odliczenia podatku od paliwa wykorzystywanego do samochodów i pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 3. W przepisie tym są wymienione samochody osobowe oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich pojazdów o takiej dopuszczalnej masie całkowitej. Zakres przedmiotowy samochodów i pojazdów, które objęte są regulacją art. 86 ust. 3 jest określony również przez ust.4 tego artykułu. Przepis art. 86 ust. 4 jednoznacznie i w sposób niebudzący wątpliwości wskazuje, że przepis art.
86 ust. 3 nie dotyczy, a zatem nie obejmuje pewnych kategorii pojazdów. Są to pojazdy samochodowe mające jeden rząd siedzeń oddzielony od części ładunkowej trwałą przegrodą, klasyfikowane na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van; pojazdy samochodowe mające więcej niż jeden rząd siedzeń (oddzielonych od części ładunkowej trwałą przegrodą) których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków przekracza 50% długości pojazdu; pojazdy samochodowe z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków, pojazdy, w których kabina kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków to konstrukcyjnie oddzielne elementy; pojazdy samochodowe konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób -jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie; pojazdy specjalne w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, których przeznaczenie zostało wymienione w załączniku nr 9 do ustawy o VAT. Tym samym
zakaz odliczenia podatku od paliwa, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt.3 nie odnosi się do paliwa wykorzystywanego do pojazdów których ten przepis nie dotyczy. Podatnikowi będzie przysługiwało odliczenie podatku od paliwa wykorzystywanego do pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych, określonych w ust. 4 pkt 1 - 4, stwierdza się, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 5 ustawy, na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw z dnia 21 kwietnia 2005r. na potrzeby art. 88 ust. 1 pkt. 3 ustawy o
podatku od towarów i usług, w stosunku do samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy, nabytych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, dodatkowe badanie techniczne o którym mowa w art. 86 ust. 5 powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Oznacza to iż podatnik ma prawo dokonać badania w okresie późniejszym okresie, ale musi tego dokonać najpóźniej przed upływem 12 miesiąca od dnia wejścia w życie noweli ustawy (tj. przed 1 czerwca 2006r.). Podatnik znając parametry techniczne użytkowanego samochodu od dnia 22 sierpnia 2005r. do chwili dokonania specjalistycznego przeglądu sam będzie oceniać, czy samochód spełnia warunki określone w art. 86 ust.4 ustawy, i jeżeli uzna iż dany pojazd spełnia wymagania, mimo czasowego braku zaświadczenia, będzie mógł odliczać VAT od nabywanego
paliwa. Po uzyskaniu zaświadczenia, podatnik dostarczy jego kopię do właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania. Zaświadczenie ma potwierdzać prawidłowość dokonywanych przez podatnika odliczeń podatku. Jeśli zaświadczenie nie potwierdzi spełnienia tych wymagań, podatnik nie miał prawa dokonywać odliczenia podatku. Wydłużony termin jest prawem podatnika. Jeżeli podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy posiadany przez niego pojazd spełnia określone w ustawie wymagania, może on dokonać stosownych badań wcześniej. Jeżeli w okresie wskazanym podatnik nie uzyska zaświadczenia potwierdzającego spełnienie przez konkretny pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy, należy uznać, że podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku. W sytuacji zatem, gdy podatnik dokonywał takich odliczeń, obowiązany będzie do skorygowania złożonych deklaracji oraz zapłaty zaległego podatku wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.
W świetle powyższego stanowisko Strony jest prawidłowe.
Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 ustawy Ordynacji podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem
zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).