Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Targu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 7 września 2005 r. (data wpływu: 8 września 2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawapodatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 września 2005 r. wpłynął wniosek, w którym zwrócili się Państwo z zapytaniem czy nieodpłatne lub częściowo odpłatne przekazanie towarów lub świadczenie usług na rzecz pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Jednocześnie przedstawili Państwo dwa własne stanowiska, oddzielnie w stosunku do kwestii dotyczącej nieodpłatnego przekazania towarów lub świadczenia usług na rzecz pracowników oraz oddzielnie w stosunku do kwestii dotyczącej częściowo odpłatnego przekazania towarów lub świadczenia usług na rzecz pracowników.
W związku z powyższym w niniejszym postanowieniu udzielam interpretacji dotyczącej kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług częściowo odpłatnego przekazania towarów lub świadczenia usług na rzecz pracowników. Natomiast w kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego przekazania towarów lub świadczenia usług na rzecz pracowników udzieliłem interpretacji w postanowieniu Nr PP/443/41/Int-70/2005.
Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę przedstawia się następująco:
Urząd Miasta zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 ze zm.) jest zobowiązany do tworzenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i corocznie ze środków budżetowych taki odpis przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy. Ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych dokonywane są różnego rodzaju wydatki w postaci zakupu dostaw i usług, które następnie przekazywane są nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom.
Wątpliwości Urzędu budzi fakt, czy gmina jako jednostka samorządu terytorialnego zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych w ramach dochodów wymienionych w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, nie rozliczająca w związku z tym kosztów uzyskania przychodów winna tej sytuacji przy ocenie prawa odliczenia podatku naliczonego kierować się zapisem art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy mówiącym, iż obniżenia kwoty podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Urząd Miasta stoi na stanowisku, że w przypadku świadczeń ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na rzecz pracowników w postaci:
- częściowo odpłatnego przekazania towarów lub świadczenia usług - czynności te podlegają opodatkowaniu w części odpłatnej.
Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Zatem przypadku przekazania pracownikom towarów lub świadczenia na ich rzecz usług za odpłatnością stwierdzić należy, iż spełnione są przesłanki wymienione w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku o towarów i usług, dotyczące ekwiwalentności za wykonaną czynność, a więc czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zauważyć przy tym należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie posługują się pojęciem ?częściowej odpłatności". Kwota ustalona przez strony danej transakcji jest kwotą należną z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.
Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.
W sprawie będącej przedmiotem wniosku, w dacie wydania postanowienia, nie toczyło się postępowanie podatkowe, jak również kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów j ej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.