POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-75/05/GM/43607

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.10.2005, sygn. PP/443-75/05/GM/43607, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku z dnia ... (data wpływu ...) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie ww. przepisów, w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tut. Urzędu w dniu ... wyjaśnia co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa drukowane materiały reklamowe i informacyjne. Materiały te są przekazywane przez Spółkę potencjalnym klientom.

Zdaniem Podatnika zgodnie z art. 86 ust 8 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Spółka ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dot. zakupu ww. materiałów.

W odniesieniu do wątpliwości związanych z prawem do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie przez Spółkę przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych wyjaśnia się, iż kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX - Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe, ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 "Przypadki , w których zastosowanie ma innych, niż określony w art. 86 ust. 10 ustawy, termin obniżenia kwoty podatku należnego" i 9 "Inne, niż wymienione w art. 88 ust. 3 ustawy, przypadki nabycia towarów lub usług, uprawniające do obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku, o którym mowa w art. 87" rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

I tak, zgodnie z unormowaniem zawartym w postanowieniach artykułu 86 ust. 1 ustawy o VAT cyt.: w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jednocześnie, zgodnie z ust. 2 pkt 1 lit.a cytowanego powyżej artykułu 86, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z treścią artykułu 86 ust. 8 pkt 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3 - 7.

Zatem prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług dotyczących czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług w brzmieniu obowiązującym od dnia 01 czerwca 2005 r., wynika wprost z art.86 ust.8 cytowanej wyżej ustawy.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej,
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta