Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku z dnia 23.06.2005 r. o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 czerwca 2005r. wpłynął wniosek Sp. z o.o. ...... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka z o.o. ..... zajmuje się sprzedażą artykułów wyposażenia wnętrz (np. płytki ceramiczne, kamień, armatura sanitarna, drzwi, parkiet itp.). Stosuje w tym wypadku do sprzedawanych towarów stawkę 22 %. Zdarzają się jednak transakcje, kiedy spółka sprzedaje w/w artykuły dla osób fizycznych celem zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych (są to zarówno apartamenty, mieszkania, jak też domy jednorodzinne) wraz z usługą montażu, którą zakupuje u podwykonawców. Stosujemy w takim przypadku stawkę VAT 7 % do całości (zarówno do usługi, jak i sprzedawanych artykułów).
i postawiono pytanie;
1. Czy sprzedaż artykułów wyposażenia wnętrz (np. płytki ceramiczne, armatura sanitarna, drzwi, parkiet itp.) wraz z usługą montażu zakupioną u podwykonawcy, a świadczoną w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega
w całości opodatkowaniu wg stawki VAT 7 %?
i zajęto następujące stanowisko:
Spółka uważa, że postępuje właściwie, ponieważ załącznik nr 3 do ustawy w poz. 161 przewiduje, że opodatkowuje się stawką w wysokości 7 % dostawę, budowę, remont lub przebudowę budynków mieszkalnych i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych realizowanych w ramach budownictwa społecznego. Ponieważ w żadnych innych aktach prawnych spółka nie znalazła definicji budownictwa społecznego, uważa, że postępuje właściwie.
Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a i lit b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm) w okresie do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Zgodnie z art. 146 ust. 2 cyt. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów budownictwa mieszkaniowego.
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Na podstawie poz. 20 w/w załącznika w okresie od dnia 15 lutego 2005r. obniżonej do 7 % stawki podatku VAT podlegają usługi - budowa, remonty i bieżąca konserwacja budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130); tj. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy akademickie, domy dziecka domy dla bezdomnych oraz budynki mieszkalne na terenie koszar; zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.
Stosownie do art. 2 pkt 12 w/w ustawy pod pojęciem obiekty budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to budynki mieszkalnego rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielorodzinne, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W świetle powyższych unormowań prawnych w stosunku do podatników zajmujących się sprzedażą materiałów wraz z ich montażem w obiekcie budownictwa mieszkaniowego zastosowanie właściwej stawki podatkowej zależało będzie od przedmiotu umowy cywilno-prawnej.
Jeżeli przedmiotem umowy z usługodawcą jest wykonanie usług budowlano-montażowych w budownictwie mieszkaniowym z dostarczonych przez wykonawcę materiałów budowlanych, wówczas usługodawca wystawia fakturę VAT, w której całość usługi wraz z materiałem opodatkowuje stawką podatku VAT w wysokości 7 % (fakturuje usługę jako jedna pozycja).
Natomiast jeżeli umowa zawarta z klientem określa odrębnie dostawę poszczególnych towarów i odrębnie świadczenie poszczególnych usług, wówczas podlegają one opodatkowaniu oddzielnie wg stawek 7 % dla usług (art. 146 ust. 1 ustawy o VAT i § 5 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia Ministra Finansów) i 22 % dla materiałów (zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy).
Jeżeli Podatnik wystawi fakturę na wykonane roboty budowlano- montażowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego tj. za usługę łącznie z dostawą towarów - właściwa jest stawka 7 % podatku od towarów i usług.
Pouczenie
Informuję się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.