P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP-443/121/2005

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.08.2005, sygn. PP-443/121/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku - Białej uznaje stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2005r., uzupełnionym dnia 26 lipca 2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej sposobu wystawiania faktur, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 24 czerwca 2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek Spółki z o.o. , reprezentowanej przez Syndyka, o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Oświadczenie, że w sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrolne ani postępowanie przez sądem administracyjnym oraz własne stanowisko w sprawie zostało przedstawione pismem z dnia 26 lipca 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Sp. z o.o. prowadząc działalność gospodarczą, zaciągnęła kredyt bankowy, którego zabezpieczeniem była umowa przewłaszczenia ruchomości-zapasu towarowego.
W dniu 30.01.2004r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego w Bielsku Białej rozpoczęło się postępowanie upadłościowe w w/w spółce. Pozostały niesprzedany zapas towarowy na mocy wyroku Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej został wyłączony z masy upadłości jako własność banku z tytułu niespłaconego kredytu.
Jednocześnie powołano rzeczoznawcę w celu oszacowania w/w zapasu - uaktualnienia jego wartości rynkowej. Z uwagi na znaczną ilość towaru - 7687 pozycji - wycena polegała na wyliczeniu nowej wartości danego towaru poprzez pomnożenie wartości zakupu przez współczynnik ekspercki zastosowany do danego asortymentu, przykład:

  • Nazwa towaru: Uchwyt rury
  • Jedn. miary: szt.
  • Ilość: 40
  • cena zakupu: 2,10
  • wartość zakupu: 84
  • współczynnik ekspercki: 0,5
  • wartość po wycenie: 42.

Przejęcie przez bank zapasu towarowego zgodnie z przepisami winno nastąpić na podstawie faktury sprzedaży VAT.

Firma prowadzi ewidencję ilościowo - wartościową zapasów w cenach zakupu. Na okoliczność wyceny - wydrukowano arkusze inwentaryzacyjne, na których znajdują się wyszczególnione towary, ceny zakupu, ilości w odpowiednich jednostkach miary i wartości zakupu.

Cały asortyment towarowy opodatkowany jest podstawową 22% stawką VAT. Aby uaktualnić cenę każdej pozycji asortymentowej ,należałoby na podstawie wyceny rzeczoznawcy dzielić wartość po wycenie przez ilość danego towaru.

Wnioskodawca jako syndyk masy upadłości spółki nie zatrudnia pracowników, nie posiada też środków finansowych na angażowanie osób do tak pracochłonnego zadania:

  • aktualizacja cen - 7687 pozycji
  • wystawienie faktur - około 200 szt.
  • czas wykonania - około 2 miesięcy.

W związku z powyższym Podatnik wnosi o odpowiedź na pytanie czy sprzedaż poszczególnych towarów w cenach ewidencyjnych z zastosowaniem upustu w wysokości współczynnika eksperckiego przyjętego przez rzeczoznawcę spełnia wymogi zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów dotyczące wystawiania faktur.

Zdaniem Podatnika wykazanie na fakturze towaru w cenach ewidencyjnych z zastosowaniem upustu w wysokości współczynnika eksperckiego przyjętego przez rzeczoznawcę i przy zastosowaniu stawki 22% (zgodnie z PKWiU całość towarów będących na stanie jest opodatkowana tą stawką) może spełniać wymogi zawarte w rozporządzeniu Ministra Finansów dotyczącym wystawiania faktur.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego tut. organ podatkowy informuje co następuje:

Art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowi iż podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W myśl art. 32 ust. 1 cyt. ustawy tylko w przypadku gdy:

  1. na kupującego zostały nałożone ograniczenia w dysponowaniu lub używaniu towaru, wynikające z umowy, z wyjątkiem przypadków, gdy ograniczenia są wymagane na podstawie odrębnych przepisów lub zostały nałożone na podstawie orzeczenia sądu albo decyzji administracyjnej,
  2. dostawa lub cena towaru jest uzależniona od spełnienia dodatkowego świadczenia, którego wpływu na wartość towaru nie można ustalić,
  3. między nabywcą a dostawcą istnieje związek, o którym mowa w ust. 2

- organ podatkowy określi wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek, jeżeli okaże się, że przypadki te miały wpływ na ustalenie ceny.
Ust. 2 tego artykułu definiuje że powoływany wyżej związek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, istnieje, gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów. Natomiast przez powiązania rodzinne, o których mowa wyżej, rozumie się małżeństwo oraz pokrewieństwo lub powinowactwo do drugiego stopnia. Z kolei przez powiązania kapitałowe, o których mowa w ust. 2, rozumie się sytuację, w której jedna z osób lub jeden z kontrahentów posiada prawo głosu wynoszące co najmniej 5% wszystkich praw głosu lub dysponuje bezpośrednio lub pośrednio takim prawem.

W przedstawionym stanie faktycznym nie zachodzi żaden z powyżej wymienionych przypadków tym samym nie ma żadnych przeciwwskazań aby zastosować przy sprzedaży poszczególnych towarów ceny ewidencyjne z zastosowaniem upustu w wysokości współczynnika eksperckiego przyjętego przez rzeczoznawcę.
W związku z powyższym prawidłowe jest w tym zakresie stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2005r., uzupełnionym dnia 26 lipca 2005r. Zatem należało orzec jak w sentencji.

P O U C Z E N I A

Niniejsze postanowienie zostało wydane z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w oparciu o art. 143 § 1 i § 2 pkt 1 cyt. w sentencji ustawy Ordynacja podatkowa.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia (art. 14a § 2 cyt. Ordynacji podatkowej).Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 cyt. Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia wyłącznie w trybie art. 14b § 5 Ordynacji.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14 § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 cyt. Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej