Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art.14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późn. zm.), art.5 ust.1 pkt 1, art.7 ust.1, art.41 ust.1, art.43 ust.1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r nr 54 poz.535 z późn.zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.07.2005r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola postanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz do miejsca postojowego - za prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
W dniu 12.07.2005r Strona złożyła wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług. Wniosek ten został uzupełniony pismem z dnia 11.08.2005r /data wpływu 17.08.2005r/.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Z prawem tym związana jest również odrębna własność spółdzielczego własnościowego prawa do wydzielonego miejsca postojowego w budynku, w którym mieści się lokal mieszkalny. Prawa te Spółka nabyła jako wkład niepieniężny na poczet podwyższenia kapitału zakładowego, wniesiony przez
jednego z udziałowców, aktem notarialnym z 28.06.2004r. Udziałowiec ten nabył te prawa na podstawie umów o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz do miejsca postojowego, zawartych ze spółdzielnią mieszkaniową w dniu 24.09.2003r. Budowa budynku mieszkalnego w którym znajduje się lokal mieszkalny oraz miejsce postojowe została zakończona we wrześniu 2002r.
Zapytanie
1. Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
2. Czy sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego będzie podlegała opodatkowaniu VAT?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Spółki, wynikającym z pisma - sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego będzie opodatkowana podatkiem od
towarów i usług wg stawki 22%.
Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z przepisem art.5 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów, o której mowa w art.5 ust.1 pkt 1 ustawy, należy rozumieć zgodnie z art.7 ust.1 przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego
prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.
W myśl tego przepisu spółdzielcze prawo do lokalu zostało zrównane - dla celów podatkowych - z prawem do rozporządzania tym lokalem jak właściciel. Dlatego też przeniesienie ww. praw do lokalu w drodze sprzedaży należy traktować jako dostawę towarów.
Zgodnie z przepisem art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków
przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Reasumując Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola stwierdza, iż:
Ad.1.
Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego dokonywana przez podatnika - będzie zwolniona od podatku od towarów i usług, w myśl wyżej cytowanego przepisu art.43 ust.1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ad.2.
Sprzedaż spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego, jest dostawą towaru , która zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy winna być opodatkowana podatkiem od towarów i usług w/g stawki 22% .
P O U C Z E N I E
Powyższej informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące w dniu złożenia zapytania przepisy prawa podatkowego. Obowiązuje ona do zmiany stanu prawnego odnoszącego się do przedstawionej sytuacji faktycznej.
Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja
podatkowa.
Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla podatnika, do czasu jej zmiany lub uchylenia, zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art.14a § 4 na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia, zgodnie z art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.